Egy amerikai kutatás szerint az átlag feletti verbális memóriával rendelkező gyerekek jobban hazudnak, mint általában a 6-7 évesek.
A floridai egyetem kutatói 114 gyereknek egy kvízjáték során adtak lehetőséget arra, hogy hazudjanak. A 6-7 éves gyerekeket rejtett kamerákkal figyelték, akik társaiknak olyan kérdéseket is feltehettek a játék során, amelyekben nem lehettek biztosak. A gyerekek negyede ilyenkor megragadta a lehetőséget a csalásra - hiába kaptak jó választ, rossznak minősítették -, hogy több pontot kapjon, pedig a kutatók kérték tőlük, hogy ezt ne tegyék.
A csalást választó gyerekekkel később beszélgettek a pszichológusok, akik jó és rossz hazudozók csoportjára osztották őket, attól függően, hogy milyen fedőtörténetet találtak ki a gyerekek a hazugságra.
Mind a 114 gyerek elvégzett különböző intellgencia- és memóriateszteket. A jó hazudozók minden teszten hasonlóan teljesítettek, mint társaik, kivéve egyet: a verbális memóriájuk kiemelkedő volt, azaz sokkal jobban teljesítettek szavak megjegyzésében, így a szakemberek szerint ez a képesség összefügg azzal, hogy ki milyen hazugságot tud kitalálni ebben a korban.
Egy korábbi kutatásból az is kiderült, hogy a gyerekek már 5 évesen is tudnak kegyesen hazudni.