A Rosetta leszállóegysége szerdán este sikeresen landolt a a 67/P Csurjumov-Geraszimenko üstökösön, a Földtől 500 millió kilométerre, de elsőre nem tudta magát szigonyokkal rögzíteni a felszínen. Ma reggelre ez is összejött.
Stabilan áll a Philae a 67/P Csurjumov-Geraszimenko üstökös felszínén, annak ellenére, hogy a landolással háromszor is próbálkoznia kellett, írja a BBC.
Korábban a szakemberek közölték, hogy a leszállóegység mintegy négy centiméterre süllyedt az üstökös felszínébe, mivel szigonyai "nem lőttek ki" a tervek szerint. A nagyjából ötször három kilométeres üstökösön igen csekély a gravitáció, ezért a mintegy 100 kilogramm súlyú, doboz formájú leszállóegység csak úgy tud szilárdan állni rajta, ha két szigonyt lőnek a talajba.
Újra adatokat küld Philae tudta meg csütörtök dél körül az MTI. "Jó az összeköttetés. Éjjel, amint várható volt, kényszerszünet állt be a kapcsolatban egy holt zóna miatt. Úgy tűnik, a Philae igen megbízható állapotban van" – mondta az Európai Űrügynökség (ESA) darmstadti irányítóközpontjának szóvivője. Paolo Ferri, az irányítóközpont vezetője szerint az űrszonda mostmár biztosan az üstökösön marad, stabil.
A minilabor fotókat is készít, a Rosetta és a Philae együtt röntgenezik meg az üstököst. Az egész célja, hogy bekukkanthassunk a 4,6 milliárd évvel ezelőtt keletkezett Naprendszer gyerekkorába.