2014. szeptember. 17. 21:04 MTI Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 17. 20:57 Instant tudomány

Brit önkénteseken tesztelik az ebolaoltást

Hatvan brit önkéntesen tesztelik egy ebolavírus elleni kísérleti vakcina biztonságosságát, az első oltást szerdán adták be egy volt nővérnek - jelentették be brit kutatók.

A 48 éves Ruth Atkins Oxfordban kapta meg az oltást, amelyet a GlaxoSmithKline gyógyszeripari óriás és az amerikai nemzeti egészségügyi intézet kutatói fejlesztettek ki az ebolavírus zaire-i törzse ellen. Ez okozza a Nyugat-Afrikában jelenleg tomboló járványt. A vakcina kipróbálása az Egyesült Államokban is megkezdődött.

Az oltás azt a célt szolgálja, hogy az emberi szervezetet ebolaantitestek termelésére ösztönözze. Az emberi immunrendszer azért termel antitesteket, hogy felvegyék a harcot az idegen, ártalmas anyagok, mint például a vírusok ellen. A szakemberek szerint a kísérleti vakcina nem tartalmaz semmilyen fertőző anyagot és nem vált ki ebolafertőzést. 

A nyugat-afrikai események nyomán világossá vált, hogy elsődleges feladat az ebola elleni új gyógyszerek és vakcinák kifejlesztése - hangsúlyozta Adrian Hill, az oltás próbáját végző Oxfordi Egyetem kutatója.

Hill és kollégái azt remélik, hogy 2014 végére végeznek a klinikai próbákkal. Ha az oltóanyag biztonságosnak bizonyul, felhasználható lesz nyugat-afrikai egészségügyi dolgozók beoltására egy nagyobb próba keretében, amellyel a hatékonyságát tesztelik.

Hivatalos adatok szerint eddig legalább 2400-an haltak meg a kór okozta betegségben Guineában, Libériában és Sierra Leonéban. A vírus mintegy ötezer embert fertőzött meg.

Ez a legsúlyosabb ebolajárvány a vírus csaknem negyven évvel ezelőtti azonosítása óta. A kór mostani terjedése februárban Guineában kezdődött, a járvány azóta Nigériára, Sierra Leonéra és Libériára is átterjedt. Az ebolavírust a Kongó egyik mellékfolyója után nevezték el, ahol a kórokozót 1976-ban felfedezték.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.