A Science of Us összeállított egy listát a azokról a tényekről, melyeket az utóbbi időben tudományos alapokon derítettek ki vagy erősítettek meg a hazugságokról.
Az összeállításból kiderül az egyik legérdékesebb adat, azaz hogy milyen fiatalon kezdünk el hazudni. Nagyon fiatalon és nem is akárhogyan. A hivatkozott vizsgálat szerint a gyermekek már 3 éves koruktól képesek a hazugságra, de ami ennél is fontosabb: már 4 éves koruktól képesek különbséget tenni a füllentések, a kegyes hazugságok és az igazán nagy hazugságok között. A másik fontos tény, hogy az extrovertált, azaz könnyebben barátkozó és ismerkedő emberek sokkal könnyebben is hazudnak, mint a magukba forduló, introvertált típusú emberek.
Egy másk amerikai kísérletsorozat tudományosan igazolta, hogy a hazugságok rontanak, míg az állandó őszinteség javít az egészségi állapotunkon. Egy ügyes taktikát is kikísérleztek tudományos alapokon, amely a hazugságok felderítésére jó. Ha azt sejtjük, hogy valaki hazudik nekünk, kérjük meg hogy újra mondja el a gyanús állítást, ha pedig ilyenkor az első esetnél fel sem merülő, és az adott személytől szokatlan gesztikulálást vagy testbeszédet veszünk észre, akkor szinte bizonyosan hazudik vagy elhallgat valamit az illető. Természetesen egy olyan dolgot is igazoltak kísérletek alapján, amit már eddig is sejteni lehetet, miszerint a hazugsággal sűrűn élők sokkal jobban észre is veszik mások hazugságát, mint a náluk jóval őszintébb emberek.