2014. július. 14. 21:10 MTI Utolsó frissítés: 2014. július. 14. 21:09 Instant tudomány

Nemcsak a látáson segíthet a szürkehályogműtét

A memórián is javíthat a szürkehályogműtét, nemcsak a beteg látásán – derül ki egy új amerikai kutatás eredményeiből.

A demenciától és szürkehályogtól szenvedő páciensek vizsgálatakor azt találták, hogy akiket a szembetegség miatt megoperáltak, azoknál csökkent a mentális leépülés is, javult a kedélyük és a koncentrációjuk azokhoz képest, akiknél a beavatkozást nem végezték el – írta a The Daily Telegraph online kiadása.

A szakértők szerint azért volt fontos a kutatás, mert a demens betegeknek gyakran nem is ajánlják a szürkehályogműtétet, mivel úgy vélik, hogy nem sokat segítene rajtuk.

A Case Western Reserve Egyetem vizsgálatában 28 beteg vett részt, az eredményeket az Alzheimer Szövetség Koppenhágában tartott nemzetközi konferenciáján mutatták be vasárnap.

"A kutatás kis létszámmal történt ugyan, így meg kell ismételni nagyobb léptékben, mégis megmutatta, milyen fontos változtatni az eddigi gyakorlaton, hiszen a műtét javíthat a demens betegek életminőségén" – mondta Doug Brown, a brit Alzheimer Társaság kutatási és fejlesztési igazgatója.

A konferencián egy másik kutatás eredményeit is prezentálták. Ezek szerint egyszerű látásvizsgálattal már nagyon korai stádiumban kimutatható az Alzheimer-kór. Az ausztrál és amerikai kutatók szerint már akkor azonosítani lehet a betegséget, amikor a páciens még egyetlen tünetet sem tapasztal, és ez segítene hatékony kezeléseket kidolgozni.

Más kutatások szerint a romló szaglás is előre jelezheti a demenciát. Az amerikai Harvard Egyetem Orvosi Karának tudósai azt találták, hogy a gyengébb szaglású résztvevőknél a memóriával kapcsolatos két agyi kulcsterület tömege kisebb volt. A New York-i Columbia Egyetem kutatói azt fedezték fel, hogy akik a szaglási teszteken gyengébb eredményeket értek el, azok között gyakoribb volt a demencia.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.