Hazudott és fenyegett a német köztásasági elnök a házvásárlásával kapcsolatban. Lehet, hogy le kell mondania.
Hazudott és fenyegett a német köztásasági elnök a házvásárlásával kapcsolatban. Lehet, hogy le kell mondania. Egyre reménytelenebb helyzetbe kerül a német államfő, akinek házvásárlási hitele a karácsonyi "tűzszünet" elmúltával ismét első számú belpolitikai témává vált Németországban.
Christian Wulff évekkel ezelőtt félmillió euró kölcsönt vett föl egy baráti házaspártól, amelynek floridai villájában töltötte 2009-ben a karácsonyi ünnepet. A férjhez - egy dúsgazdag vállalkozóhoz - fűződő üzleti kapcsolatait firtató ellenzéki kérdésre 2010 februárjában a hannoveri tartományi gyűlésben azt felelte, hogy ilyen kapcsolat nem áll fenn.
Az ügyet megszellőztető sajtóhírek nyomán az időközben államfővé választott CDU-politikus eleinte kitartott amellett, hogy a hitelt Edith Geerkenstől, a vállalkozó nejétől kapta. Mivel azonban fény derült arra, hogy a hölgy (házasságkötése előtt egyszerű bolti eladó) vagyontalan, nyilvánvalóvá vált, hogy a pénz mégiscsak a férjétől származott - amit pedig Wulff tagadott a hannoveri parlamentben.
Utólag azután beismerte, hogy "hiba volt" megtéveszteni a honatyákat - igaz, e beismeréshez kellett Egon Geerkens nyilatkozata is, amely szerint a "nejével egyeztette" a baráti kölcsön részleteit. A szövetségi elnököt hetek óta kísértő pénzügy újabb "szépséghibája", hogy a magánhitelt Wulff - éppen a sajtó által megszellőztetett részletek nyomán - nemrég bankhitelre váltotta át.
Mégpedig nem akármilyen kondíciók mellett! A Geerkens házaspártól fölvett félmilliós kölcsön után 4 százalék volt a kamat. Ezt váltotta ki a BW banktól kapott hitel - 1,95 százalékos kamatra. Ilyen alacsony kamatszint amúgy csak olyan menedzseri szintű ügyfeleknek dukál, akik milliókat mozgatnak egy-egy bankon keresztül, megfelelő haszonhoz juttatva azokat.
Ilyesmiről Wulff esetében viszont szó sem lehetett. Vagy talán mégis tett valamilyen szolgálatot a stuttgarti BW banknak? Erre utal a Der Spiegel értesülése, miszerint Wulff - még alsó-szászországi kormányfőként - a 2009. évi válság idején jótékony szerepet vállalt a nehéz helyzetbe jutott Porsche cég megmentésében.
A csőd által fenyegetett sportautógyárat akkor a Volkswagen Rt. által dobott pénzügyi mentőöv: több milliós tőkeinjekció húzta ki a csávából - márpedig a VW főrészvényese éppen Alsó-Szászország mindenkori kormánya. A BW pedig résztulajdonosként áll a Porsche mögött, így annak esetleges csődje a banknak is súlyos veszteséget okozott volna.
Ezt a "jó szolgálatot" viszonozta volna a pénzintézet két évvel később azzal, hogy a lehető legnagylelkűbb kondíciók mellett nyújtott hitelt Wulffnak. A BW szóvivője hétfőn "komplett marhaságnak" minősítette a hamburgi hírmagazin kombinációját, ami várható is volt. Elvégre egy beismerés Wulff azonnali "elsüllyedését", azaz politikai halálát jelentette volna.
Utóbbi így sem kizárt, mégpedig a hitelügy újabb fordulata nyomán. Hétfőn kitudódott ugyanis, hogy Wulff december 12-én telefonon megfenyegette a nagyhatalmú bulvárlap, a Bild főszerkesztőjét: akadályozza meg a lakáshiteléről szóló hír megjelenését a lapban, ellenkező esetben "háborút indít" a Bild ellen, valamint "végleg szakít" a lapgazda Springer kiadóval. Az államfő büntetőpert helyezett kilátásba a cikket jóváhagyó felelős szerkesztővel szemben.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.