Bár van egy kiskapu a szabályozásban, ami az erkélyre telepíthető napelem-rendszerek kiépítését lehetővé teszi, ez nem az a megoldás, ami egész Európában elterjedt és népszerű.
Az Európai Unióban egyedül hazánkban nem engedélyezett a klasszikus értelemben vett erkélynapelem, ami lényegében klasszikus fali csatlakozón keresztül táplál vissza áramot a lakás vezetékeibe. A hazai áramszolgáltatóknak ezzel a fajta visszatáplálással van baja.
Így itthon továbbra sem lehet ezt a „dobozos” rendszert alkalmazni társasházi lakások esetén, kötelező invertert kötni a rendszerbe. Ezzel az a probléma, hogy így csak a családi házaknál már megszokott nagyobb teljesítményű napelem-rendszerek kisebb és technikailag leegyszerűsített változatát lehet lakásokban is telepíteni, ami így drágább és villanyszerelési munkálatokat is igényel – foglalta össze a Forbes.
Bár a G7 korábban arról írt, hogy még január elején az ELMŰ Hálózati Kft. jóváhagyott egy budapesti hetedik emeleti társasházi lakás erkélyére tervezett napelem beszerelést, ez azonban nem azt jelentette, hogy az áramszolgáltató a napelem panelek kihelyezését hagyta volna jóvá, hanem az elektromos hálózatba kapcsolt inverter rendszer telepítését, ami a panelek által termelt áramot alakítja át váltóárammá.
Magát a szolgáltatót ugyanis nem érdekli, hogy hol és hány darab napelem kerül kihelyezésre, ő az inverter wattban mért kapacitását szabályozza és engedélyezi. Azt a konstrukciót, ami nem haladja meg a 800 wattot, pedig elég csak bejelenteni.
Az egyszerűbb erkélynapelem tehát továbbra sem engedélyezett.
Indul a versenyfutás az új napelemes pályázaton - ezekre figyeljen oda
Már bő egy hete elbírálhatta az első pályázók előregisztrációját a Napenergia Plusz program lebonyolítója. Az akkumulátorral kiegészített napelemes rendszerek telepítését támogató program kerete 15 ezer háztartásra elég, de 25 ezren jelentkeztek. Mostantól indul a versenyfutás: azok mehetnek biztosra, akik még bőven a keret kimerülése előtt letudják a szerződéskötést és a szükséges papírmunkát.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.