Itthon is jöhetnek az erkélynapelemek, de még nem úgy, hogy megérje
Bár van egy kiskapu a szabályozásban, ami az erkélyre telepíthető napelem-rendszerek kiépítését lehetővé teszi, ez nem az a megoldás, ami egész Európában elterjedt és népszerű.
Bár van egy kiskapu a szabályozásban, ami az erkélyre telepíthető napelem-rendszerek kiépítését lehetővé teszi, ez nem az a megoldás, ami egész Európában elterjedt és népszerű.
Már bő egy hete elbírálhatta az első pályázók előregisztrációját a Napenergia Plusz program lebonyolítója. Az akkumulátorral kiegészített napelemes rendszerek telepítését támogató program kerete 15 ezer háztartásra elég, de 25 ezren jelentkeztek. Mostantól indul a versenyfutás: azok mehetnek biztosra, akik még bőven a keret kimerülése előtt letudják a szerződéskötést és a szükséges papírmunkát. Közben gyorsan kell dönteni egy sor műszaki kérdésben: érdemes-e rámenni a nagyobb teljesítményű napelemekre és a nagyobb kapacitású akksikra? És vajon mire jó az aszimmetrikus inverter? Itt vannak a válaszok.
Inverterhiány miatt csúszik a napelemes rendszerek kiépítése, amit sokan állami támogatással remélnek megvalósítani, de szorítja őket a határidő. Be is indult a trükközés, keringenek a vándorinverterek.
Ha napelemes rendszerekről beszélünk, általában egy családi ház tetejére szerelt és az áramhálózatra rákötött megoldás lebeg a szemünk előtt. Pedig a szolárpanelek felhasználási lehetőségei ennél sokkal szélesebbek, ha pedig a jövőre gondolunk, biztosak lehetünk benne: ahol energiára lesz szükség, ott előbb-utóbb megjelenik majd a napelem is. Legyen szó egy nyaralóról, lakókocsiról, elektromos autóról, vagy akár a világűrről.
Bár a napelemes rendszerek az egyik legmodernebb technológiát képviselik az energiapiacon, továbbfejlesztésük még most is rohamléptekkel zajlik. Az innovációk mind arra keresik a választ, hogyan lehetnének a napelemek még hatékonyabbak és termelhetnének több energiát. Például hogyan lehet akkor is hatékony a napelemünk, ha árnyék vetül rá, és nem teljes felületen süti a nap a paneleket? Vagy ha nem ideális a tető tájolása? Már erre is van megoldás!
Áram nélkül nincs élet. Akik a világvégét látják maguk előtt, sokszor azt jövendölik, az apokalipszishez elég lesz egy egyszerű áramszünet. Energiaéhségünk évről-évre olyan méreteket ölt, hogy az amerikai Energy Information Administration jelentése szerint 2050-ig akár 50 százalékkal is nőhet az energiafelhasználásunk, az elektromos áramtermelés pedig akár 79 százalékkal is megugorhat. Már csak az a kérdés, növekvő igényeinkkel képes lesz-e a rendelkezésünkre álló rendszer megbirkózni.
Egyre nagyobb teljesítményű napelemes rendszereket építenek be a magyar háztartások, az elmúlt években duplájára nőtt a telepített rendszerek mérete – derült ki a Huawei Technologies Hungary napelemes üzletágának adataiból. Tavaly a legkeresettebbek a 6, 8, illetve 10 kilowattos rendszerek voltak. A legújabb trendet az úgynevezett hibrid napelemes megoldások jelentik, amelyek már energiatároló akkumulátort is tartalmaznak, így akkor is adnak le áramot, amikor nem süt a Nap.
Ha anno fizikaórán nem figyelt eléggé, és így ma már se a mágneses indukció elve, se a transzformátor feltalálóinak neve nem ugrik be elsőre, attól még a transzformátorokról kár volna nem tudomást vennie. Nem csak azért, mert a magyar találmány az idén 130 éves, hanem azért is, mert nyilvánvaló, vagy sem, egyre csak több és több lesz belőle. Az sem árt, ha tudja, hogy Magyarország kontinentális szinten jegyzett trafó-nagyhatalom, sőt, a közelmúltban olyan is előfordult, hogy Kongóból, Norvégiából és Kínából "szóltak", hogy szükség volna a magyar gyártmányokra. Hogy mindez nem is látszik? Nos, a trafók rejtőzködéséről is kérdeztük Beatrix Nattert, a Siemens transzformátor üzletágának német vezetőjét.
A minap egy energetikai fórumon felbukkanó politikus azzal állt kamera elé, hogy a hazai napelemhasználatot azért nem támogatja, mert este van szüksége áramra, és akkor nem süt a Nap. Mivel a gyerekcipőben járó háztartási napenergia-hasznosítás azonban egyre sűrűbben cseréli nagyobbra a cipőjét, nem a sötétségbe vinnénk pusztán némi fényt azzal, hogy összeállítottunk a témában egy beruházási kisokost.