Míg egy éve a 20–30 milliós lakásokat keresték a vevők a fővárosban, most már a 30–50 millió közöttieket.
Az elmúlt 10 év második legerősebb évkezdése után csendesebb áprilist mutatnak az elmúlt hónap értékesítési adatai az ingatlanpiacon – közölte a Duna House. A közleményük szerint 11 911 adásvétel történt Magyarországon áprilisban, ez a tavalyi adatokhoz képest 12 százalékos csökkenésnek felel meg, míg az idei márciushoz képest 18 százalékos visszaesést mutat.
Az ingatlanközvetítő cég szerint szűkülő kínálatot, dráguló árakat és ennek következtében gyorsuló vevői döntéseket mutatnak a számok mind a téglaépítésűek, mind a panelotthonok tekintetében. A vidéki, használt téglalakásokon kívül mindenütt emelkedett a négyzetméterár, ennek ellenére tovább gyorsult az ingatlanok - főként a panellakások - forgási sebessége az ország teljes területén.
A fővárosban mindössze 3 hónap kell a meghirdetett panelek értékesítéséhez, Kelet-Magyarországon már 2,5 hónap is elegendő.
A tranzakciók a drágább árkategóriák felé tolódtak, 42 százalékuk a 30–50 millió forintos összevont kategóriába tartozott Pesten, míg tavaly a 20–30 milliós forint értékű ingatlanok voltak kelendőbbek. Itt a legtöbb ingatlant 900 ezer forint feletti négyzetméteráron értékesítették.
Az eltolódás ugyanakkor nem meglepő, az Ingatlan.com még április közepén számolt be arról, hogy a piacról a 25 millió forint alatti lakások szinte eltűntek. Országos viszonylatban is drágulást lehet tapasztalni a Duna House szerint, míg vidéken a tavaly áprilisi eladások jelentős része a 15–20 milliós kategóriába tartozott, idén a 40 millió forint feletti otthonokat keresték a legtöbben.
Az elmúlt hónap eladó lakásainak 37 százaléka 50 millió feletti áron talált új tulajdonosra Pest megyében, ami 20 százalékpontos növekedést mutat a tavalyi év adataihoz képest. A szűkülő kínálat következtében a vevők alkupozíciója is romlott, vidéken a vevői alku mértéke a panelek esetében stagnált, Budán 1 százalékra esett vissza, Pesten pedig feleződött 2021 áprilisához képest.
(Képünk illusztráció)
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.