Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#panellakás

Itthon Bábel Vilmos

Elég rég vagyok a szakmában, de olyat még nem láttam, hogy a hatóság jön, és azt mondja, ez a fal vagy erkély veszélyes, meg kell csinálni

Évtizedes problémát jelentenek az egyre rosszabb állapotú belvárosi épületek. A napokban egy erkély szakadt le, de szinte minden hónapra jutnak hasonló hírek kisebb-nagyobb vakolatomlásokról, erkélyleszakadásról, korlátkiszakadásról. A felelősség elvileg a tulajdonosoké, de sem rendszerszintű hatósági szigor, sem pénz nincs arra, hogy felújítsák a rossz állapotú házakat.

Nagyítás

Minden hatodik magyar panelben él, de hogyan? - Nagyítás fotógaléria

Személyes indíttatásból készült Somorjai Balázs Panelvilág című fotósorozata: ő maga is az egyik hatodik volt. A képei különös, szerethető sokféleséget mutatnak be, ahogyan a panellakókat a kívülről talán egyforma, de belülről nagyon is személyre szabott otthonaikban ábrázolja. Mindannyian a saját arcukra formálták a környezetüket, még ha ebben a nagyléptékű, monoton szürkeségben is élnek.

Gazdaság bankmonitor.hu

Csaknem 600 ezer forint nettó jövedelem kell ahhoz, hogy hitelből vásárolhassunk meg egy átlagos pesti panellakást

Egy átlagos pesti panellakás hitelből történő megvásárlásához jelenleg legalább 580 000 forint nettó igazolt jövedelem szükséges akkor, ha csak a minimális (30%) önerő áll rendelkezésre a vásárláshoz – derül ki a Bankmonitor szakértőinek friss számításaiból. Ez azonban szinte semmi ahhoz képest, hogy egy budai, átlagos árú tégla építésű ingatlan esetében 1,3 millió forint ugyanez. Vidéken némileg alacsonyabb a jövedelem elvárás: itt az épület típusától és elhelyezkedésétől függően 434 000 – 520 000 forint a jövedelem alsó határa.

Ingatlan Gonda Gréta

„Téves elgondolás, hogy az építészek tehetnek a lakótelepekről”

Debrecen városképét máig erőteljesen befolyásolják a város paneltelepei. A panellakásokkal eredetileg a 2. világháború utáni lakáshiányra kerestek megoldást, azonban később sem álltak le az építésükkel, mára Debrecen lakosságának közel fele lakik panellakásban. Kovács Péter, Ybl-díjas építészmérnökkel, a Debreceni Egyetem docensével beszélgettünk.

Gazdaság Gonda Gréta

Panelprolikból a rendszerváltás vesztesei vagy elégedett lakók? Így változott a lakótelepi identitás ötven év alatt

A városi lakosság jelentős része lakott már több-kevesebb ideig lakótelepeken, de legalábbis mindenkinek van minimum egy olyan ismerőse, aki élt már panelban. Véleménye is van mindenkinek a panelról, azonban a közhiedelemmel ellentétben a szociológiai kutatások kedvezőbb képet mutatnak a megítélésükről. A debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ 2019-es PANEL kiállítása a régió városképi arculatát máig meghatározó panel technológiával épült lakótelepeit kutatta, többek között azt a kérdést feszegetve, hogy létezik-e panelidentitás? A kiállítás kurátorával, Süli-Zakar Szabolccsal beszélgettünk.

Ingatlan Ballai Vince

A legdrágább volt, mégis építették. Hogyan lett ennyi panelházunk? – interjú Kocsis János Balázs várostörténésszel

A nemzetközi divatot követte, és a lakásválság megoldását várta a panelektől az állam a szocializmus éveiben. Így annak ellenére is nagy erőkkel építették őket, hogy a módszer minden másnál drágább volt. A lakásokat központilag osztották volna, kvázi alanyi jogon, de kiderült, nincs rá elég pénz, így jött a magánerő és a kiskapuk. Hogyan lettek a panelek, miként lehetett bennük lakáshoz jutni, miben térnek el a hazaiak a keleti blokkban megszokottaktól, hol él tovább az örökségük? A panelházakról szóló cikksorozatunk, a Telepszemle hatodik részében Kocsis János Balázzsal, a Corvinus és a BME egyetemi oktatójával, a Magyar Urbanisztikai Társaság alelnökével jártuk körbe a hazai panelek történetét.

Ingatlan Kákos Anna

"Nemrég egy 46 négyzetméteres panellakást 40 millióért vittek el"

Elsősorban a fiatalok és a nyugdíjasok körében növekszik az igény a panellakásokra, de a befektetők is szívesen választják a lakótelepi ingatlanokat. A felújított épületekben napok alatt kelnek el a lakások és elég magas a lakók fluktuációja is. A drágulás és az újabb lakások problémái miatt egyre kevésbé hangzik pejoratívan a lakótelepi élet, ami a lakhatási válságon is segít valamennyit.

Ingatlan Nagy Iván László

Erő Zoltán főépítész: Itt az ideje, hogy a panel ne legyen szitokszó

Hiába kezdődnek az lakáshirdetések büszkén azzal, hogy „nem panel”, az ingatlanpiacnak megbízható szereplői a lakótelepi panelházak, és az elmúlt években kiderült: a környezet javításával és az energetikai beruházásokkal nemhogy a lakótelepek megszüntetésére nem érdemes gondolni, de a mai ingatlanbefektetők és a 15 perces várost álmodók is sokat tanulhatnak a szocialista építészetből. A panelházakról szóló cikksorozatunk, a Telepszemle első részében Erő Zoltánnal, Budapest főépítészével beszélgettünk.