Továbbra is vágtáznak az ingatlanárak a fővárosban, Budán már egymilliónál is többe kerül egy négyzetméter
Van olyan kerület, ahol 36 százalékkal nőtt meg a lakások négyzetméterára.
Van olyan kerület, ahol 36 százalékkal nőtt meg a lakások négyzetméterára.
Míg egy éve a 20–30 milliós lakásokat keresték a vevők a fővárosban, most már a 30–50 millió közöttieket.
A paneleket még mindig gyorsan viszik, a téglalakások eladásához viszont több időre van szükség országos átlagban.
Az évzáró elemzésben nemcsak kerületi bontásban szerepelnek a négyzetméterárak, hanem az is kiderül, hogyan változtak az árak az elmúlt tíz évben, azaz a válság óta.
Sokat számít az árban, hogy milyen fűtéstípussal rendelkezik az adott ingatlan: országos átlagban a távfűtéses lakások a legolcsóbbak, míg a megújuló energiás fűtésrendszerekkel bíró, jellemzően új építésű ingatlanok a legdrágábbak. A cirkót még mindig gyakran keresik, de van, ahol már hátránynak számít.
A fővárosban átlagosan 3 százalékot, azaz 1 millió forintot lehet alkudni a használt lakások árából. A legnagyobb tér az alkura az egyik legdrágább városrészben, az V. kerületben van, ahol akár 5 százalékos lehet az árengedmény. A legkevésbé alkuképes lakások pedig a IV. kerületben vannak, azokból mindössze 0,7 százalékos lehet lefaragni.
Néhány romos, kertes ház, felújítandó lakótelepi lakás és még rosszabb állapotú belvárosi garzon, vagy nagyobb számban belső udvaros, osztatlan közös tulajdonú ingatlan fér bele ebbe a kategóriába.
Tavaly a családi házak átlagos értékesítési ideje az előző évhez képest 14 százalékkal, 189 napra csökkent, a tégla építésű társasházi lakásoké az előző évihez hasonló maradt. A panelek átlagos eladási ideje viszont 15 százalékkal emelkedett. A lakásértékesítési idő minden szegmensben a fővárosban a legrövidebb.
Észak-Pesten az elmúlt két évben annyira keresettek lettek a panelek, hogy utolérték a téglalakásokat, most jöhet a stabilizáció.
Elképesztő áremelkedés tapasztalható a lakáspiacon, az országos ingatlanárak úgy tűnik, a válság előtti szint közelébe emelkedtek. A budapesti panelek elképesztő módon, több mint harmadával, míg a téglalakások 10 százalékkal drágultak az elmúlt egy évben. A Bankmonitor kiszámolt több fontos paramétert, mikor jár jobban valaki, ha lakáshitelt vesz fel.
Az eddigi legalacsonyabb értékére esett az idei harmadik negyedévben a Duna House reálértéken számított összevont lakásárindexe, a panellakkásoké pedig ugyancsak történelmi mélypontra süllyedt.