Vitézy Dávidék többek között egyesített utasforgalmi teret akarnak létrehozni a HÉV és Volánbusz utasainak.
Bemutatta a HÉV-végállomás koncepcionális terveit a Budapest Fejlesztési Központ (BFK) vezérigazgatója szerdán Szentendrén. Vitézy Dávid az MTI beszámolója szerint azt mondta, hogy ezeket még véleményezheti a lakosság, az engedélyes tervek tavasszal készülnek el, az építési munkák 2023-ban indulnak.
A helyszínre terveznek
- minimum 300 férőhelyes P+R parkolót,
- legalább 300 férőhelyes kerékpártárolót,
- olyan kiskereskedelmi, vendéglátó-egységeket, amelyek az állomáshoz kapcsolódóan ki tudják szolgálni a mindennapi igényeket,
- rövid idejű, úgynevezett K+R (Kiss+Ride) parkolási lehetőséget,
- taxiállomást
– mindezt a köztér zöld és gyalogosbarát fejlesztésével.
A MÁV-HÉV területén új kocsiszínre is szükség van, de tervbe vették a busz- és HÉV-állomás környezetének teljes megújítását is – tette hozzá. A részletekről szólva elmondta: a HÉV hasonló módon fog beérkezni Szentendrére, mint eddig, és a végállomása is nagyjából ugyanott lesz. Mellette, a jelenlegi helyén lesz majd a buszállomás, közös tető alatt, egy térbe integrálva.
Összefüggő, átlátható, jó minőségű új közteret akarnak létrehozni, amely behálózza a környéket, a gyalogoshálózat minden irányba bekapcsolja a térséget. Az új végállomás közlekedési csomópontként működik, ugyanakkor a város második központja lehet – mondta Vitézy, hozzátéve, hogy bővíteni akarják a zöldfelületek arányát.
A sajtótájékoztatón Vitályos Eszter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára, fideszes országgyűlési képviselő felidézte, hogy a fejlesztés első, júniusi bemutatásakor továbbította az itt élők kérését a BFK vezérigazgatójának, hogy a HÉV-végállomás és a Volánbusz-pályaudvar integrált fejlesztésekor a közvetlen környezet fejlesztési lehetőségeit is vegyék figyelembe a tervezéskor.
Az államtitkár elmondta, hogy az Átölel a Pilis-Dunakanyar elnevezésű kezdeményezés felmérése egyértelműen megmutatta, hogy a lakók a térség közlekedésfejlesztését tartják legfontosabb kérdésnek. Hozzátette: a HÉV-végállomásnál leégett, a lakók számára kulcsfontosságú élelmiszer-áruház mihamarabbi pótlása elégedhetetlen, és ebben minden segítséget megadnak a városnak.
Vitézy kitért arra is, hogy a BFK – Vitályos Eszter kérésére – koncepciótervet készíttetett a HÉV-végállomás mellett lévő kereskedelmi és szolgáltatási területre. A tervet átadják az önkormányzatnak, továbbá partnerséget ajánlanak, „de alapvetően Szentendre felelőssége az, hogy ezen az önkormányzati területen egy kereskedelmi-szolgáltatási fejlesztést legalább azon a színvonalon, ahogy ezt a HÉV-állomás fejlesztését elvégezzük, megtegyék”. Megjegyezte: az általuk készített koncepcióterv a legégett élelmiszerboltot pótolni képes, nagy alapterületű, összefüggő új élelmiszerüzletről, valamint egy alatta kialakítandó szolgáltatóházról szól.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.