Ingatlan MTI 2021. június. 22. 11:18

Nem tudnak elszakadni a paneltől a magyar vevők

Budapest XI. kerületében már 715 ezer forint a panellakások átlagos négyzetméterára.

Idén havi átlagban már többen érdeklődtek a panellakások iránt, mint a járvány előtt, a téglaépítésű használt lakások még csak megközelítik azt a szintet – közölte az ingatlan.com legújabb elemzésében. A portál több mint 100 ezer hirdetés alapján mérte fel a panel és a téglaépítésű lakások iránti keresletet és kínálatot, valamint a június közepén érvényes kínálati árakat.

Idén januártól május végéig országosan havonta átlagosan 55 ezer érdeklődés érkezett a panellakások iránt, ami meghaladja a járvány előtti, 2019 egészére vonatkozó havi átlagot. Közben a téglaépítésűeknél az érdeklődés még nem lépte át a járványt megelőző szintet, bár már nagyon közel van hozzá.

Az elemzés szerint még mindig a panelek drágulnak gyorsabban, június közepén a budapesti panellakások átlagos négyzetméterára a kínálati piacon 605 ezer forint volt, ami 6,1 százalékos emelkedés éves szinten.

A téglaépítésű lakások négyzetméterára mérsékeltebben, kevesebb mint 4 százalékkal, 825 ezer forintra nőtt.

A jelentős panelállománnyal rendelkező budapesti városrészek közül a XI. kerületben 7,7 százalékkal 715 ezer forintra, a XIII. kerületben pedig 6,4 százalékkal 711 ezer forintra nőtt az eladásra kínált panellakások átlagos négyzetméterára.

A fővároson kívüli piacon is drágultak a panelek, a megyeszékhelyeken átlagosan 10 százalékkal, 380 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a panellakások mindig is speciális helyet foglaltak el a lakáspiacon, és általában válságállóbbnak bizonyulnak, mint a téglaépítésűek. Ennek oka elsősorban az, hogy szinte minden nagyvárosban olcsóbbak a panelek, a legalacsonyabb áron elérhető ingatlanok iránt pedig a legélénkebb a kereslet.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.