Jókora növekedéssel indította az építőipar 2021-et.
Januárban 11 százalékkal haladta meg a magyar építőipar termelése az egy évvel korábbit – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. Igaz, a tavaly januári teljesítmény nem volt túl erős, ahhoz képest annyira nem nehéz nagy növekedést elérni, ennél sokkal jobban mutatja a szektor erejét az, hogy
most érte el az építőipar azt a szintet újra, ahol 2020 februárjában tartott, egész pontosan a járvány előtti utolsó hónap termelését 0,2 százalékkal haladja meg a januári.
Decemberről januárra 7,4 százalékos volt a növekedés.
A tavaly januárihoz képest mért 11 százalékos növekedés úgy jött ki, hogy épületekből 10,0, egyéb építményekből 12,8 százalékkal többet adtak át, mint egy éve ilyenkor. A 2021 januárjában megkötött új szerződések száma 8 százalékkal nőtt, de ezt érdemes kettébontani: az épületek építésére kötött szerződések száma 32,2 százalékkal csökkent, az egyéb építményekre viszont 326,9 százalékkal több kontraktust kötöttek. Utóbbinál tavaly ilyenkor volt nagyon kevés új szerződés, ezt sikerült több mint négyszeresére növelni most.
A most mért növekedésnek csak az egyik oka az, hogy a járvány és a válság miatt tavaly tavasszal sok munkát állítottak le, és mostanra végeztek több olyan építkezéssel, amelyet az első hullám utáni újraindításban folytattak. Legalább ennyire fontos, hogy 2019. december 31-én kivezették a kedvezményes, 5 százalékos általános forgalmi adót az új lakások után, 2021-től pedig visszaállították.
A kormány azt reméli, hogy az építőiparnak fontos szerepe lesz abban, hogy kilábaljunk a válságból – Matolcsy György jegybankelnök pedig úgy számolt, hogy csak az ingatlanáfa emelése 0,5-0,6 százalékpontot magyarázott a tavalyi GDP-zuhanásból.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.