Folyamatosan csökken a garzonlakások ára
Budapesten az V. kerületben kétszer annyiba kerül egy egyszobás lakás, mint Pesterzsébeten.
Az egyszobás lakások árának középértéke 27 millió forintot tett ki Budapesten az Ingatlan.com legfrissebb adatai szerint, a kínálatban szereplő eladó lakások fele ennél olcsóbb, a másik fele pedig drágább.
Balogh László, a portál gazdasági szakértője szerint több mint 1 millió forintos volt a csökkenés éves összevetésben, a járvány előtti, februári árakhoz képest pedig félmillió forinttal alacsonyabb szintet jelent.
A cég adatai szerint a legdrágább városrész Budapesten az V. kerület, ahol több mint 44 millió forint a garzonok árának középértéke a kínálati piacon. A legolcsóbb a XX. és XXIII. kerület, azaz Pesterzsébet és Soroksár, ott 20,8 millió, illetve 20,3 millió forintba kerülnek az egyszobás lakások.
A lakáspiaci kereslet szempontjából a legnépszerűbb városrészek közé tartozó XIII. kerületben levő garzonoknál 27,4 millió, Újbudán, azaz a XI. kerületben 31,4 millió forintnál volt július végén az árak középértéke.
A megyeszékhelyeken, köztük a legnagyobb egyetemvárosok közé tartozó Debrecenben, az egyszobás lakások középértéke 19,3 millió forint volt a kínálati piacon. Szegeden 17,9 milliót, Miskolcon viszont 10 millió forintot kértek érte a tulajdonosok. Ezzel szemben Győrben a 19,9 millió, Pécsen pedig 14,9 millió forintos árszinttel találkozhatnak a lakásvásárlást tervezők.
A hivatalos – idei első negyedéves – megyei átlagfizetések alapján Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Csongrád-Csanád, Baranya és Győr-Moson-Sopron megyében 197-270 ezer forint volt az átlagfizetés. Amennyiben ennek az összegnek maximum 35 százalékát költik az érintettek törlesztésre, akkor 10-14 millió forint körüli lakáshitelt is kaphatnak. Bár elképzelhető, hogy a nettó bérek alapján Miskolcon például a teljes hitelösszegből kijöhet egy garzonlakás, ám a bankok a lakás teljes árára nem adnak hitelt.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.