Eredményt hirdetett a kormány egyik háttérintézménye a Citadella hasznosítására kiírt pályázatban, az inkább ötletbörzeként felfogható tervek között vannak elég érdekes megoldások és újítások.
Mit kéne kezdeni a budapesti Citadellával, amely a Gellérthegy tetején egyfelől lepusztul, másfelől környezetével, a hegy Pest felé néző oldalával, útjaival jelentős felújításra szorulna? A Miniszterelnökség háttérintézménye, a Lechner Tudásközpont pályázatot hirdetett a Citadella kitalálására – mit lehetne kezdeni az 1854-ben emelt erődítménnyel, amit a Habsburgok biztonsági okokból emeltek.
Az Index szemezgetett az ötletpályázat 40 milliós keretéből megvásárolt darabjaira. Összesen 14-et vásárolt meg a tudásközpont, 3-at három-, 11-et pedig egymillió forintért. A koncepciók inkább ötletbörzének foghatóak fel. A három legdrágábban megvett, azaz legjobbra, legértékesebbre értékelt ötlet nem mondhatni, hogy nagyon földhözragadt lett volna: hullámvasutat, drótpályás vasutat képzel el a Vár és a Citadella közé, de épülne a citadella tetejére egy hatalmas ív, amin sétálni lehetne, és a kilátás is elég jóra sikerülne onnan föntről.
A tervek többi része nem hangzik túl izgalmasnak: Habsburg- vagy 1848-múzeum, színpad, borászati bemutató, hotel, étterem élményfürdő, kávézó, buszgarázs. Illetve a tán legeredetibb ötlet, a Palotai Tamás és társai által kifejlesztett, hidas koncepcióban még egy csillagvizsgáló is helyet kapna a hatalmas épületben.
Látványtervek a megvásárolt pályaművekből, a teljesség igénye nélkül (a teljes pályaműveket itt böngészheti át).
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.