Ingatlan hvg.hu 2016. október. 23. 20:24

Fotó: Trükkös emlékművet avattak Újbudán

A Móricz Zsigmond körtéren olyan 1956-os emlékművet avattak, amely csak esőben fog látszani.

A Móricz Zsigmond körtéri gomba körül avattak fel a XI. kerület új 1956-os emlékművét, amelynek lényege, hogy csak víz hatására látszik.

Az emlékmű Örkény István 1956-ban írt Fohász Budapestért című művéből egy részlet, a szövegrészletet a gomba körül a járdára rakták ki olyan hodrofób anyagból, amely csak víz hatására jelenik meg: a kevésbé nedvszívó felület színtartó marad, a nedvszívóbb részeken a beton sötétebbé válik.

A tervezők ezzel azt próbálták érzékeltetni, hogy 1956 egy megtörtént, de már szemmel nem látható, nem átélhető esemény, de az emlék, akárcsak a felirat, mindig is ott van, akkor is, ha épp nem látjuk. ezzel az emlékezés folyamatát akarták érzékeltetni. Mint írták, a bejárás során ráadásul a néző is aktív részesévé válik az emlékműnek, ha ugyanis esik az eső, a vízfelületeken és a tócsákban a néző is látható a felirat mellett.

MTI / Máthé Zoltán

A kiírt idézet a következő:

"A kerek világon, minden térképen és glóbuson, ma átírják a nevedet, Budapest. Ez a szó nem várost jelöl már. Budapest ma ennyit tesz, mint a tanknak neki lehet menni puszta kézzel. Budapest, minden nyelvén a világnak, azt jelenti, hűség, önfeláldozás, szabadság, nemzeti becsület. Minden ember, aki szereti szülővárosát, azt kívánja: Légy te is olyan, mint Budapest!

Kívánom én is: légy mindörökké olyan, amilyen ma vagy, Budapest. Büszke és bátor emberek tanyája, magyarok jó útra vezérlője, az emberi fajta csillagfénye, Budapest! Légy vendéglátója a világ minden nemzetének, de ne tűrj meg többé megszálló hordákat, idegen zászlókat e megszentelt falak között. Légy te is olyan, mint Budapest, Budapest: és tedd, hogy mi, méltatlan fiaid, méltók lehessünk hozzád és egymáshoz."

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.