2015. január. 26. 07:41 MTI Utolsó frissítés: 2015. január. 26. 09:15 Ingatlan

Érvényben maradnak az eredeti jelzálogbejegyzések a forintosítás után

A devizahitelek forintosítását követően az ügyfeleknek nem kell földhivatali eljárásokkal bajlódniuk, az eredeti jelzálogbejegyzések a devizanemváltás ellenére is többségükben érvényben maradnak – számol be hétfői cikkében a Napi Gazdaság.

A Nemzetgazdasági Minisztériumtól (NGM) kapott tájékoztatás szerint a kiszámított új törlesztőrészleteket első alkalommal májusban fizethetik az adósok. 

A jelzáloggal biztosított régi devizakölcsönök egy része február elsején a törvény erejénél fogva módosul. Ennek nyomán írásban is rögzíteni kell, hogy a forintosítás és az elszámolás miatt miként változik meg a tartozás összege és pénzneme. A szerződésmódosításhoz közjegyző közreműködésére nincs szükség, azt a hitelintézetek díjtalanul végzik el.

Borsay Tamás, a Fővárosi Kormányhivatal Földhivatalának vezetője a Napi Gazdaságnak elmondta: a változtatásokat nem kötelező benyújtani az ingatlan-nyilvántartáshoz. Ha a hitel pénzneme a törvény erejénél fogva például svájci frankról változik forintra, a korábban bejegyzett jelzálogjog továbbra is a tartozás biztosítékául szolgál majd. 

Egyes esetekben a régi, devizaalapú hitelszerződés helyébe azonban várhatóan új megállapodás lép. Ez akkor fordulhat elő, ha az ügyfél újonnan felvett kölcsönből fizeti ki a régit. Az új szerződéseket a közjegyzőnek közokiratba kell foglalnia – mondta Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke. A munkadíj a kölcsön összegétől függetlenül egységesen 15 ezer forint lesz. Az ilyen megállapodásokat regisztrálja majd a földhivatal, a jelzálogjoggal együtt. A régi adatok törlése és az újak feltüntetése díjmentes lesz. A forintosítás Budapesten 87 ezer ingatlant érinthet.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.