Bírságolt a műemlékvédelem a szegedi kályha-ügyben
Vissza kell építenie egy elbontott cserépkályhát és 375 ezer forint bírságot kell fizetni Szegeden azoknak, akik jogerős engedély nélkül kezdték szétverni a belvárosi Popper-házat – írja a Délmagyarország. A Széchenyi téren álló műemlék házban csak nagyon szigorú tervek illetve engedélyek alapján lehetett volna átalakítást végezni. Az önkormányzat fellebbez, mert keveslik a bírságot.
A cikk szerint a járási építésügyi és örökségvédelmi hivatal szigorú feltételekkel adott engedélyt a műemlék épület felújításához és átalakításához, de ezeket nem tartották be. Jogerős építési engedély nélkül kezdték szétverni a házat, ezért büntették meg a Szepesi családot és a Popper Ház Kft.-t.
A társasház ügyét régóta nem tudják már megoldani. Az önkormányzat vezetői többször állították korábban, hogy az épületet a helyi ingatlanokat kezelő IKV ügyvédje, Szepesi Ferenc és családja akarja megszerezni. A házban az önkormányzatnak is van tulajdonrésze.
A Szepesi család és a Popper Ház Kft. pár hónapja adott be építésiengedély-kérelmet a járási építésügyi és örökségvédelmi hivatalhoz a műemlék épület felújításához, átalakításához és a tetőtér beépítéséhez, amit június 5-én engedélyezett a hivatal, de az önkormányzat fellebbezett.
A magántulajdonosok viszont már azelőtt lebontották az első emeleten a válaszfalakat és a cserépkályhát, hogy az építési engedély jogerőre emelkedett volna.
A Csongrád Megyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatala augusztusban utasította a járási örökségvédelmi hivatalt, hogy intézkedjen a szabálytalanság miatt. A másodfokú építésügyi hatóság határozata szerint be kellett volna szerezni az örökségvédelmi hatóság engedélyét, mivel jogerős engedély még nincs. Az illegálisan elvégzett munka miatt 10 ezertől 25 millió forintig terjedő örökségvédelmi bírság szabható ki.
A határozat szerint vissza kell építeni az elbontott cserépkályhát, és „a visszaépítés módját egyeztetni kell a terület műemlék-felügyelőjével". Mivel kár nem keletkezett az épületben, az építésügyi bírság „csak” 375 ezer forint.
Szepesi Ferenc ügyvéd nem kívánt nyilatkozni.
Solymos László alpolgármester viszont azt mondta, hogy az önkormányzat fellebbez a járási építésügyi és örökségvédelmi hivatal határozata ellen, mert úgy vélik: a kiadott engedély több ponton sérti a helyi és az országos építési előírásokat. Az önkormányzat szerint a műemlék épület engedély nélküli bontása miatt kiszabott 375 ezer forintos bírság sem a kormányrendeletnek megfelelően történt – tette hozzá.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.