A tervek szerint novemberben kezdik építeni azt az acélszerkezetet, amellyel a nyáron leégett Andrássy úti palotát védenék meg a további pusztulástól illetve a téli csapadéktól. A Forster Központ vállalta a fémszerkezet építtetését. A szakemberek szerint ez egy ideiglenes megoldás lesz a ház helyreállításáig.
A védőszerkezetet az épület tetejének helyreállításáig, de legfeljebb három évig biztosítja a Forster Központ saját, világörökségi keretéből. A szerkezet a központ tulajdona, a munka végén lebonthatják és újrahasznosíthatják az állványt.
Bár az intézménynek erre nincs jogszabályi kötelezettsége, fontosnak tartja, hogy szerepet vállaljon a ház megmentésében, segítsen megakadályozni a további pusztulását – mondta a helyszínen csütörtökön Sághi Attila, a Forster Központ elnöke csütörtökön.
A védőszerkezet az építési állványokhoz hasonlít, ahogy fogalmaztak: ipari jellegű lesz. Fém lemeztető szerelnek rá, ez egy ideiglenes megoldás a helyreállításig.
A ház teljes felújítása három évig biztosan eltart, és az épületből nagyjából öt éven belül válhat értékes ingatlan – vélte Sághi Attila.
A szerkezetépítés novemberben kezdődik, amint a veszélyelhárítást és a kármentesítést végző vállalkozó levonul és átadja a területet.
Hassay Zsófia, Terézváros polgármestere emlékeztetett, hogy az önkormányzat a tűz napjától támogatta a károsultakat, akiket apartmanházban, valamint önkormányzati bérlakásokban helyeztek el. Akik maguk gondoskodtak a lakhatásukról, azok 100 ezer forintig albérlet hozzájárulást kaptak. A polgármester hozzátette: az önkormányzat addig támogatja a károsultak lakhatását, amíg vissza nem tudnak költözni korábbi otthonaikba.
Az egykori vasutas házban a júliusi tűzben megsemmisült a fa zárófödém és a fa tetőszerkezet, valamint a tető feletti épületszerkezetek és a harmadik emeleti nyílászárók többsége. Az oltóvíztől, később tönkrementek a harmadik emeleti falak, a második emelet feletti födém, valamint a második emeleti lakások is.
A tűzben vagy nem sokkal utána ledőlt két tűzfal és nyolc kémény, nagyjából 15 méter párkány és 6 méter hosszú falszakasz is. Az elmúlt két és fél hónapban az életveszély elhárító munka nagy részét befejezték, most a kéményeket bontják vissza, és stabilizálják a megmaradt tűzfalakat. Ha ezzel végeznek, a harmadik emeleten elkezdhetik az újraépítést.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.