Újjáépíthetik Londonban az 1936-ban leégett Kristálypalotát
Újra felépítené az 1936-ban leégett Kristálypalotát London déli részén egy kínai befektetőcsoport. A ZhongRong Group a brit főváros új kulturális attrakciójának szánja a viktoriánus üvegház mását, és a környező parkot is helyre akarja állítni Bromleyban – írta csütörtökön a BBC News.
A Kristálypalota (Crystal Palace) 1851-ben készült el a Hyde Parkban Joseph Paxton tervei alapján a brit ipar vívmányait bemutató nagyszabású kiállításra. Az acélvázas üvegépület szétszedhető volt, 1854-ben költöztették új helyére, Bromleyba. Amíg állt, a világ legnagyobb üvegházának számított.
A most bejelentett 500 millió fontos (176 milliárd forintos) projekt várhatóan több mint kétezer állandó és időszakos munkahelyet teremt a környéken, és ösztönzően hathat a helyi vállalkozásokra is.
Ni Csao-hzsing, a kínai befektetőcsoport elnöke elmondta: az egykori Kristálypalotát Kínában nagyszerű vívmányként tartják számon. A hatalmas üvegház felépítését és a park helyreállítását egyedülálló lehetőségnek nevezte.
Boris Johnson londoni polgármester Bromley önkormányzatával együtt üdvözölte a vállalakozást, és hangsúlyozta: szorosan együttműködik majd a kínai csoporttal a tervek fejlesztésén.
A londoni közgyűlés Zöld Pártjának tagja, Darren Johnson azonban úgy vélte: a Kristálypalota nem lenne jó helyen a parkban. Emlékeztetett, hogy az 1850-es években a London szélén lévő park szinte vidéknek számított, ma viszont már igazi városi park, amelynek jó részét sportpályák, autóparkolók, utak foglalják el.
Egy munkáspárti városi képviselő pedig annak az aggodalmának adott hangot, hogy milyen hatással lehet további kétmillió látogató a környék tömegközlekedésére és úthálózatára.
A vállalkozás terveinek fejlesztése és a konzultációk további egy évet igényelnek, ezután 2014 őszén nyújthatják be a hivatalos papírokat.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.