Nagyon egyszerű és olcsó lesz az építési engedélyeztetés
Már tesztelik, jövőre pedig már használatba is lehet venni az Építésügyi hatósági engedélyezési eljárást Támogató elektronikus Dokumentációs Rendszert (ÉTDR). Míg korábban a terveket ki kellett nyomtatni, sokszorosítani és postára adni azoknak, akik engedélyeztetni akarták; vagy személyesen be kellett menniük a hivatalba azoknak, akik meg akarták ezeket tekinteni, az ÉTDR-nek köszönhetően a jövőben néhány kattintással megtehetik ugyanezt.
Az új elektronikus közszolgáltatás több szempontból is enyhíti engedélyeztetési az építési hatósági eljárást: a januárban startoló elektronikus rendszernek köszönhetően kényelmesebb és olcsóbb lesz az eljárás. Néhány hét múlva bárki, bárhonnan, bármikor feltöltheti és nyomon követheti vagy véleményezheti az építésügyi dokumentumokat. Ugyanakkor mivel a rendszer a különböző jogcímekhez különböző hozzáférési jogosultságokat rendel, bizalmasabbá is válik: nem mindenki láthatja a teljes dokumentációt, csak azt, ami őt érinti.
Míg néhány éve önkormányzatról önkormányzatra járhattak az ügyfelek, hogy megszerezzék a szükséges engedélyeket, mindezt nemsokára otthonukból is kényelmesen elintézhetik. A jövőben láthatják majd, hogy az ügyük éppen melyik ügyintézési szakaszban tart, és azonnal értesülhetnek arról is, ha a dokumentumokkal történt valami.
Az újítás nem csupán az ügyfelek életét könnyíti meg, a közigazgatás az ügyintézők számára is átláthatóbb lesz. Minden érintett hivatal láthatja majd, hogy mire adott engedélyt egy másik eljáró szerv. Az elektronikus építési engedélyezési eljárás bevezetése környezetvédelmi szempontból is lényeges: sokkal kisebb papírfelhasználást igényel. Ezzel ügyfél és hivatali oldalon is jelentős megtakarítást eredményez: nem kell nyomtatni, másolni, nem kell postaköltséget fizetni. Csak a postaköltségen mintegy 1,5 milliárdot takaríthat meg az állam évente az új rendszernek köszönhetően.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.