2012. november. 26. 19:03 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 26. 18:41 Ingatlan

Túladna az állam a moszkvai GUM áruházon

Az orosz kulturális tárca azt tervezi, hogy jelképes áron magánkézbe adna több kulturális örökségnek minősülő moszkvai épületet, köztük az Állami Áruház, a GUM egy részét - értesült az Izvesztyija című orosz napilap.

Az újság abból a birtokába jutott levélből vonta le ezt a következtetést, amelyet Vlagyimir Megyinszkij orosz kulturális miniszter címzett a kormánynak. A tárca vezetője még júliusban engedélyt kért arra, hogy az Állami Vagyonügynökség átadhassa a rendelkezési jogot 111 kulturális örökségnek számító építmény felett a Szövetségi Műemlék-felügyeletnek. A döntést a kormány hamarosan meghozhatja. 

Az Izvesztyija úgy tudja, hogy bár a cél a műemlékek megőrzése, védelme és népszerűsítése lett volna, a műemlékvédelem bürokratái a legjobban értékesíthető ingatlanokat kiválasztották bérbeadásra vagy privatizáció céljából. Közöttük van például a GUM, vagyis a Vörös téren álló Állami Áruház felső üzletsora 70 ezer négyzetméter területen.

A magánkézbe adandó moszkvai műemléképületek többsége a főváros központjában lévő elegáns palota. Ezek most is magáncégeknek, szervezeteknek adnak otthont. Az orosz kulturális minisztérium azt is javasolta, hogy az elhanyagolt, katasztrofális állapotban lévő műemléképületeket jelképes, egyrubeles áron lehessen értékesíteni magánbefektetőknek. 

Szakértők ugyanakkor csodálkoznak azon, hogy a privatizációra, illetve az egyrubeles áron bérbe adandó épületek közé olyanokat is javasolt a kulturális minisztérium, amelyeket előzőleg felújítottak, éppen ezért a bérleti díjuk több tízezer rubelre rúg. A GUM-ban egy négyzetmétert ezer-ötezer rubelért (7-35 ezer forintért) lehet bérelni.  

Vlagyimir Megyinszkij tárcavezető arra hivatkozott, hogy a műemlékek törvénnyel alátámasztott privatizációja egy sor európai államban működik és bizonyítottan hatékony. Az Izvesztyija emlékeztetett arra, hogy Oroszországban az év elején indították el azt a programot, amelynek keretében a több száz éves palotákat, nemesi kúriákat jelképes, négyzetméterenkénti egyrubeles áron adják bérbe abban az esetben, ha a befektetők felújítják az épületet. A bérlőkkel 49 évre kötik a szerződést.
    Eddig öt műemlék épület felújítására és bérbe adására kötöttek megállapodást Moszkvában.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.