Milyen tanulságokkal jár a hitelválság?
Megfontoltabbá, körültekintőbbé, kockázatkerülőbbé váltak a magyarok a hitelválság miatt. A Lakásfókusz felmérése azt mutatja, hogy a devizahitelesek nagyobb része másféle módon oldaná meg lakáskérdését. Alapvetően forintban adósodnának el, illetve sehogy, hanem bérelnének.
A bajba került adósok 31 százaléka ma már forinthitelt venne fel, 20 százalék a vásárlás helyett a bérlés mellett döntene, 12 százalék pedig inkább kisebb lakást vásárolna, alacsonyabb összegű hitel felvételével, csak hogy ne kerüljön nehéz helyzetbe – derül ki a Lakásfókusz lakossági ingatlanos blog felméréséből, aminek során 500 devizahitelest kérdeztek meg arról, hogy ma hogyan döntenének a lakásvásárlásról és a hitelfelvételről, ha visszamehetnének az időben. A maradék 37 százalék ugyan kitartana a lakásvásárlás szándéka mellett, ám az időzítés tekintetében újragondolná terveit.
Mindez azt mutatja, hogy a magyarok tanultak a a hitelválságból, csökkent lett a kockázatvállalási hajlandóságuk, és óvatosabbá, körültekintőbbé váltak döntéseik meghozatala során. Mindez azt jelenti, hogy a devizahitelesek felismerték a saját felelősségüket is a nehéz helyzet kialakulásában, és többségük tisztában van azzal, hogy másképpen kellett volna cselekedniük.
Mind többekben tudatosul, hogy a jelenlegi nehéz helyzetükben is elérhetők azok a megoldások, amelyekkel a lakásvásárlás idején kellett volna élniük. Vannak olyan nehéz helyzetben lévő hitelesek például, akik számára a kisebb lakásba költözés most is alternatívát nyújthat, hiszen az ingatlanjuk értékesítésével így letudhatnák a tartozásukat, és a hitelcsapdából kimászva tiszta lappal kezdhetnének új életet. A devizahitelesek ez irányú tudatosságának erősödésével egyre inkább felértékelődhet a valós megoldások súlya a fizetési gondokkal küzdő adósok által választott „menekülési útvonalak” között.
Az adósok az ingatlan értékesítését magában foglaló megoldásokat nagyságrendileg hasonlóan célravezetőnek értékelték, mint az általuk leginkább ismert fizetési átütemezést és végtörlesztést. Az egytől-ötig terjedő skálán a legcélravezetőbb megoldásnak a bankkal történő fizetési átütemezést tartották a válaszadók 3,13 pontos átlaggal, míg a legalacsonyabb átlagot a rokonok, barátok, ismerősök anyagi segítsége kapta 2,13-as osztályzattal. Az árfolyamgát 2,93-as pontszámot kapott, a kisebb ingatlanba költözés 2,59-et, az albérlet pedig 2,25-öt.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.