Pecsa: Innen szép nyerni
Az első év után annak ellenére pozitív jövőt lát a Petőfi Csarnok új üzemeltetője, hogy nem a nulláról, hanem annál mélyebbről kellett kezdeni a szórakoztató központ újbóli "felépítését". A legoptimistább forgatókönyv szerint is 6-7 év kell ahhoz, hogy nyereséggel működjön a kultikus művelődési ház.
A nyáron egy befektető, a Széchenyi Tőkebefektetési Alap is beszállt a projektbe, a Cortina Service Kft. egyhatodáért cserébe a szükséges felújítások harmadát állja. Ezt az a vállalás is szükségessé tette, hogy az ingatlanon 310 millió forint értékben végeznek el különböző korszerűsítési munkálatokat a következő öt évben.
Egy évvel ezelőtt tíz évre kötött szerződést a fővárossal és a zuglói önkormányzattal a Cortina Service Kft. a Pecsa üzemeltetésére. Nem volt könnyű dolguk, hiszen a Pecsa Music Hall marketing- és programigazgatója, Erdélyi Ferenc szerint a közönség elfelejtette a Petőfi Csarnokot, ezért újra fel kell fedeznie. Ráadásul a koncertszervező cégek is elpártoltak a Pecsától, az előző üzemeltető Petőfi Csarnok Nonprofit Kft. vezetése ugyanis azt kommunikálta, vége a csarnoknak, és bezárják, esetleg le is rombolják. Ennek megfelelően az új tulajdonos azzal kényszerült szembesülni, hogy nem a nulláról, hanem jóval mélyebbről kellett kezdeniük az építkezést – írja a Világgazdaság. Ráadásul kezelniük kell a csarnok leromlott műszaki állagát és az azzal kapcsolatos feladatokat.
Mindezek ellenére az üzemeltető első nyarán nagyjából 200 ezren látogatót fogadott városligeti kultúrház. „Rekordot is döntöttünk a látogatószámban, miután az egyik rendezvényen több mint négyezer vendég jelent meg” – mondta Erdélyi Ferenc. Ezek alapján erős év végére lehet számítani. Az utolsó negyedévre folyamatosan kötik a végleges szerződéseket, de már beindult a következő nyár szervezése is. A vezető most erős pozitív üzemi eredményt vár, igaz, ez nem felel meg teljes mértékben a szakember korábbi elvárásainak.
„A teljesítményünk egy induló rendezvényközponthoz képest kiemelkedő, ugyanakkor, ha azt nézzük, mit lehet még kihozni a csarnokból, mennyi lehetőség van még, akkor haladhatnánk gyorsabban is” – állítja. Erdélyi Ferenc szerint a tervszámokat előreláthatólag hozzák, de az is igaz, hogy teljesíthetetlen elvárásokat nem támasztottak magukkal szemben. Pozitív szcenárió szerint beleszámolva minden beruházás és kötelezettség lejáratát 60 hónap elteltével fordulhat nyereségbe a csarnok üzemeltetése. „A személyes véleményem és nem pozitív számítások szerint 6-7 év kell ahhoz, hogy biztos nyereséggel tudjunk üzemelni”.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.