Milyen hibákat ne kövessünk el a lakás eladásakor?
Ha rosszul árazzuk be a lakásunkat, akkor hónapokig kísérgethetjük az érdeklődőket, és csalódhatunk bennük újra meg újra, hogy miért mondják, hogy majd jelentkeznek, ha nem teszik. Az árazás mellett azonban számos hibát el lehet követni még, amik "eredményeként" nem lesz sétagalopp az értékesítés.
Lakást eladni sokkal nehezebbb, mint látszik. A Lakásfókusz ingatlanos blog összeszedte, hogy mik azok a szarvashibák, amiket semmiképpen se kövessünk el, ha sikeres lakáspiaci akciót szeretnénk végrehajtani – azaz, ha belátható időn belül el akarjuk adni a lakásunkat.
1. Árazás. Hajlamosak vagyunk felülértékelni, elnézni azokat a hiányosságait, amiket a vevő rögtön kiszúr: hibás lépcsőfokok, huzatos ablak, repedt mosdókagyló, lift hiánya. Ezek komoly tételek, még ha mi már hozzá is szoktunk. Legyünk tehát reálisak a lakásunk beárazásánál: nézzünk meg összehasonlító oldalakat, és vonjuk le belőle a várható alkudozási rátát is.
2. Hirdetés. A profi ügynökségek sajnos olyan méretben árasztják el ismételt hirdetéssel az internetet, hogy sajnos idővel nekünk is újra fel kell rakni, mert egyszerűen kiszorulunk a virtuális térből. Ezen kívül osszuk meg közösségi oldalakon, küldjük körbe a linket e-mailen ismerőseinknél. Értékesebb ingatlanoknál növeli a bizalmat, ha kapcsolódik hozzá saját weboldal.
3. Állapot. Ez esetben két véglet ismert: van, aki semmilyen kiadásra sem hajlandó már a lakás kapcsán, és még meg is sértődik, ha az érdeklődő zokon veszi, hogy életveszélyes az erkélykorlát, és majdnem kiesett rajta. A másik kategóriát pedig az képviseli, aki levendulakékre felújítja a fürdőt, ettől remélve az áttörést. A lakás remélt értékének kb 0,5-1 százalékát érdemes lehet hirtelen megejthető reparálásokra, tisztításra feláldozni.
4. Olcsó János. Ha az összes ingatlanközvetítő közül a legolcsóbbat választjuk, akkor jobb eséllyel pont terhünkre lesz, semmint növelné az esélyeinket. Ügyetlen ügynök, aki túlterhelt vagy tapasztalatlan, az nem csak nekünk lesz kellemetlen, hanem vevőinket is zavarni fogja a helyes döntésben.
5. Besértődés. Ahogy haladnak előre a hetek, egyre borúsabb hangulatban mutogatjuk a lakást az érdeklődőknek. Végül pont aki megvenné, azt már lebiggyedő szájjal fogadjuk, bajszunk alatt mormolva, hogy „Annyi amennyi, nem engedek”. Igyekezzünk elkerülni a totális depressziót, még ha nehezünkre esik is mindig jó képet vágni a sokadjára felcsendülő kérdéseknek. Továbbá legyünk rugalmasak. Ha 24 milliót akarunk a lakásért, de csak 20-at kínálnak, akkor ne hajtsuk el azonnal, érveljünk, alkudozzunk mi is.
További részleteket itt lehet olvasni.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.