Óriási energiabevételeinek köszönhetően az utóbbi években már jelentős építkezési beruházások indultak Azerbajdzsánban, ám a Kaszpi-tenger partján fekvő szovjet utódállam most nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint a világ legmagasabb felhőkarcolójának a megépítését.
Az Azerbajdzsán Toronyként emlegetett épület a tervek szerint 1050 méter magas lesz, jócskán túlszárnyalva a világ jelenlegi legmagasabb felhőkarcolójának számító, 828 méteres dubaji Burdzs Kalifát. A főváros, Baku eddigi legnagyobb építkezési beruházása több tucat mesterséges szigetet és egy Forma-1-es versenypályát is magában foglal majd.
A beruházás tervezett 41 szigetét 150 híd köti majd össze. "Egymillió ember fog itt élni: egy új Velence lesz" - mondta Ibrahim Inrahimov, a projekt megálmodója és egyben az Avesta nevű ingatlanfejlesztő vállalat vezetője. Közlése szerint már amerikai, török, arab és kínai befektetők is érdeklődtek a beruházás iránt, amely a becslések szerint mintegy százmilliárd dollárba kerül majd, és nagyjából 2020 és 2025 között készül el.
Annak érdekében, hogy Baku visszakapja egykori ragyogást, amely a több mint száz évvel ezelőtti első olajgazdagsága idején jellemezte, a fővárosban ötcsillagos luxusszállodák épülnek, de lesz egy terebélyes, "gömbölyded idomú" komplexum is, amely Zaha Hadid iraki származású, Londonban élő építész tervei alapján készül.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.