A régi, alacsony hőszigetelő képességű ablakok helyébe beszerelt új ablakok akár 45%-kal is csökkenthetik a tetőtéri...
A régi, alacsony hőszigetelő képességű ablakok helyébe beszerelt új ablakok akár 45%-kal is csökkenthetik a tetőtéri hőveszteséget. A hőmérséklet akár 2 fokkal is emelkedhet a szobában. Az új ablakokkal a fűtésre fordított energia mintegy 8%-a takarítható meg.
A mai tetőtéri ablakok teljes mértékben megfelelnek az energiahatékonysági elvárásoknak, esztétikusak, felhasználóbarát működtetésűek. Kiegészítők sora választható hozzájuk az utólagos elektromos vagy napelemes működtetéstől a külső és belső árnyékolók széles tárházáig. Ha fafelületű tetőtéri ablakot választunk, akkor az természetesebb, melegebb hangulatot áraszt, a műanyag felületet viszont könnyebb tisztán tartani, és egyáltalán nem kell felületkezelni.
A csere után az új ablakot érdemes „felöltöztetni”, hiszen egy belső árnyékoló modern kiegészítője lehet a tetőtérnek. Emellett persze a roletták, a teljes fényzárást nyújtó rolók, a reluxák és a harmonikarolók funkcionalitása, vagyis a fényszabályozás sem elhanyagolható. A külső árnyékolók: a hővédő rolók és redőnyök pedig hatékony hőszabályozással járulnak hozzá a kellemes beltéri klíma kialakításához. Nyári melegben akár 5-6 fokkal is hűvösebb lehet általuk a tetőtérben, télen pedig az egyes típusok – lehúzva – akár 33%-kal csökkentik a hőveszteséget.
Komfort és biztonság
Az üvegezésnek azonban rolók nélkül is jól kell teljesítenie, de nem csak hőszigetelés tekintetében. A komfortszintek közül igény szerint válogathatunk, de ha biztonságban is szeretnénk tudni magunkat és családunkat, az üvegezés belső rétege mindenképpen ragasztott üveg legyen. Az autók szélvédőjéhez hasonlóan a ragasztott üveg törés esetén egyben marad, az üvegcserepek nem hullanak a földre, így nem okozhatnak semmilyen személyi vagy vagyoni kárt.
És ami a tető alatt van
Ha elhatározzuk magunkat az ablakcsere mellett, mindenképpen vegyük fel a kapcsolatot egy ablakbeépítő szakemberrel (www.tetoablakcsere.hu), aki nem csak az ablakválasztásban nyújt segítséget, hanem megvizsgálja azt is, hogy szükséges-e a tetőszerkezet és az ablak közötti szigetelő és párazáró kapcsolódást is korszerűsíteni. Például hőszigetelő keret beépítésével minimálisra csökkenthető az ablak körüli hőveszteség, javul a hőszigetelési képesség.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.