Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. augusztus. 17. 09:00

Fõnixként élednek újra a csődbe vitt építőipari cégek

A tavaly júliusinál hattal kevesebbel, összesen 387 építõipari céggel szemben indult felszámolás 2011 júliusában, de...

A tavaly júliusinál hattal kevesebbel, összesen 387 építõipari céggel szemben indult felszámolás 2011 júliusában, de az elmúlt hónapot így is jegyzik az örökranglistán, hiszen június, tavaly szeptember és tavaly július mögött negyedik helyen áll az örökranglistán. Csak a cégalapítási kedv nem csökken, ami az Opten szerint semmi jót nem jelent.

KPMG

„Hiába indult idén júliusban kevesebb céggel szemben felszámolási eljárás, mint a tavalyi év azonos idõszakában: a tavaly júliusi magas érték egyszeri eset volt, most viszont trendszerűen ilyen magas a felszámolási mutató” – mondja Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója. A társaság adatai szerint tavaly ilyenkor 393 céggel szemben indult felszámolási eljárás az ágazatban, idén pedig 387 cég jutott erre a sorsra. „Az ágazat még nem jutott túl a válság nehezén, a megrendelésállományról szóló adatok és a mögöttünk álló néhány nap devizapiaci felfordulása azt vetíti elõre, hogy az építõiparban a közeli hónapokban semmi jóra nem lehet számítani” – mondja az Opten szakértõje.

KPMG

A rendkívül magas júniusi felszámolási értékkel kapcsolatban (akkor 490 építõipari céggel szemben indult eljárás) még felvethetõ volt, hogy annak sajátos – a cégbíróságok mûködési rendjébõl fakadó – okai lehetnek. Két egymást követõ siralmas hónap után azonban el kell gondolkodni azon, van-e olyan építõipari beruházást igénylõ befektetés Magyarországon, amely a devizahitelek, valamint az emelkedõ élelmiszer- és energiaárak miatt csökkenõ lakossági fogyasztás mellett megtérüléssel kecsegtet. „Úgy fest, kizárólag az exportcélú beruházások, például a Daimler kecskeméti gyára, vagy az állami megrendelések tartják a lelket az ágazatban. Ám ez kevés ahhoz, hogy a felszínen tartsa a kis- és középvállalkozások tömegét” – véli az Opten igazgatója.

Az idei elsõ hat hónaphoz képest kevés, a tavalyi havi értékekhez képest viszont még mindig sok építõipari cég végelszámolását tették közzé júliusban a cégbíróságok. Idén a végelszámolások száma az év elsõ hónapjaiban rendre meghaladta a 400-at – tavaly havonta jellemzõen 200 körül alakult a mutató. Most júliusban 290 cég végelszámolása kezdõdött meg. „A hatóságok által indított kényszer-végelszámolási hullám reményeink szerint nem ér véget, hiszen sokkal több olyan cég van, amelyik nem adta le mérlegét, mint amennyivel szemben ténylegesen megindult az eljárás” – mondja Csorbai Hajnalka.

Júliusban 490 új céget alapítottak az ágazatban, vagyis fennmaradt a nagy és nehezen megmagyarázható cégalapítási kedv. „Az építõipar jelenlegi állapotában hosszú távon sem kecsegtet megtérüléssel, így csak a csalárd szándék szolgál magyarázatul arra, hogy miért ilyen magas a cégalapítási kedv” – mondja az Opten igazgatója. Csorbai szerint a hatóságoknak sokkal következetesebben kellene alkalmazniuk a cégvezetéstõl való eltiltás szabályait, mert olyanok alapítanak sorban új cégeket, akik korábban adósságokat hátrahagyva döntötték be vállalkozásaikat.

Cégtár

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól kapott hivatalos Cégközlöny adatok alapján a 2011. év 32. hetében megjelent Cégközlöny adatai szerint az indult eljárások száma az alábbi:

Csõdeljárás 7
Felszámolás 204
Végelszámolás 370
Hivatalból való törlés 120

A Hivatalos Cégjegyzékbõl való törlések az alábbi megosztásban jelentek meg:

Jogutóddal való megszûnés (a megszûnt cég rendelkezik jogutóddal) 39 
Cégjegyzékbõl való törlés (valamilyen eljárás lezárását követõen történõ törlést jelent) 427 

Az újonnan alakult cégek száma az adott Cégközlönyben 1012 db.

A héten 11681 cégnév, 2920 székhelycím és 677 alaptõke változást tett közzé a Cégbíróság.

Az eddigi összes Cégközlönyben közzétett adatot figyelembe véve a jelenleg rendben mûködõ, Magyarországon bejegyzett cégek száma: 514211 db.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.