Nem túlságosan sok külföldi befektető akar mostanában irodaházat, plazát vagy raktárat, netán hotelt venni...
Nem túlságosan sok külföldi befektető akar mostanában irodaházat, plazát vagy raktárat, netán hotelt venni Magyarországon, pedig az árak eléggé nyomottak. Ennek főleg az az oka, hogy nem meggyőző a magyar gazdaság növekedésére tett kormányzati ígéret. Valahogy így vélekednek a befektetők: "Akármit nem veszünk meg, még Budapesten sem!"
A Jones Lang LaSalle legfrissebb, negyedévente megjelenő Globális Ingatlanpiaci Perspektíva című kiadványa szerint egyébként a bizonytalan környezet ellenére a globális ingatlanpiacok tovább folytatták a javulást a második negyedév során. A piaci mutatók pozitívan változnak. A nettó piaci felszívás pozitív, a bérbeadási volumenek egyenletesek, a túlkínálat fokozatosan megszűnik és a legmagasabb bérleti díjak is emelkednek, ahogyan a minőségi területek kínálata csökkenni kezd a központi piacokon.
„Magyarországon az ingatlanpiaci fellendülés jelei egyelőre nem olyan határozottak, mint egyes régiós versenytársunknál. Bár Budapesten az irodai üresedési ráta csökkeni kezdett, továbbra is rendkívül magas szinten áll (20,6%), és egyedül Belgrádban mértek ennél magasabb rátát (23%) a második negyedév során. Akárcsak globális szinten, itthon is az üresedés lassú csökkenésére számítunk a mérsékelt fejlesztői aktivitás következtében. A befektetési volumenek az év első felében 300 millió eurót értek el, ami 57 százalékos növekedést jelent 2010 azonos időszakához képest. Várakozásaink szerint 2011 során nagyjából 550-600 millió euró értékben cserélnek majd gazdát ingatlanok. „-nyilatkozta Tuza Rita, a Jones Lang LaSalle budapesti irodájának vezető elemzője.
A befektetési piac területén szintén növekedés várható az év hátralévő részében. A Jones Lang LaSalle jelenlegi előrejelzései szerint 2011-ben globális szinten az éves befektetési volumen meghaladhatja az eredetileg várt 440 milliárd dolláros forgalmat is: “A év második negyedévében a globális befektetések volumene (103,5 milliárd dollár) 50 százalékkal emelkedett az előző évben lebonyolított befektetési volumenhez képest (68,8 milliárd dollár)” tette hozzá Arthur de Haast, a Jones Lang LaSalle Nemzetközi Befektetési vezetője. „Ez a piaci aktivitás hozzájárul a prémium kategóriás ingatlanok tőkeértékének növekedéséhez, ami éves szinten 19 százalékkal emelkedett a 23 legnagyobb irodapiacon”.
Bár a lendület továbbra is erős, a növekedés mozgatórugói átrendeződnek. Néhány piacon, mint például az Amerikai Egyesült Államokban, meglepően nagy volt az aktivitás, ugyanakkor egyes európai országokban visszaesett a kereslet. Utóbbi oka elsősorban a megfelelő termékek hiánya illetve a befektetők növekvő aggodalma, ami elsősorban az euro-zónában történő szuverén államadóssági válság kialakulásával kapcsolatos
Az elmúlt negyedév során Oroszországban jegyezhették a legnagyobb növekedést. A vezető országok közül is kiemelkedve, Moszkvában rekord szinten mozogtak a befektetési volumenek, és a tőkeértékek is itt emelkedtek a leggyorsabban.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.