Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2011. május. 10. 07:00

Virágos balkonláda 2 ezer forintból. Hasznos tippek!

Folytatódik a pár éve tartó folyamat: idén is olcsón juthatunk egynyári virágokhoz.

Folytatódik a pár éve tartó folyamat: idén is olcsón juthatunk egynyári virágokhoz. Az évelőkkel és díszcserjékkel összehasonlítva ezek a legszínesebbek, és egészen az első fagyokig folyamatosan virágoznak, díszítenek. Kis helyigényűek, ezért balkonládában is jól érzik magukat.

Tippjeink:

1. Egy 60x18x15 centiméteres balkonláda már 800 forintért kapható. Virágföld ebbe 100 forintból kijön. 4-5 egynyári virág ára pedig vegyesen számolva 1000 forintból megvásárolható. Az egynyári virágok árusítási szezonja májusban van. Ha várunk júniusig, akkor még inkább kedvezőbb árakon vásárolhatunk, ekkor a termelők már szabadulnának a növényeiktől. Míg évekkel ezelőtt egy már virágzó muskátli 500-600 forintba került, most ezt megvehetjük 250-450 forintos áron is.

2. A barkácsáruházak akcióiban már darabonként 70-90 forintért is adnak kisméretű muskátlit 6-10-es tálcában. Ezeket kivirágoztatják, hogy piacosabb képet mutassanak, ám ha ilyen kisméretű de virágzó növény kerül hozzánk, érdemes 2 hétig folyamatosan leszedni a virágokat, hogy a zöldtömege fejlődjön. Így pár hét alatt „utoléri” magát méretben a növény, és nagyobb termetéből adódóan sokkal látványosabb lesz, dúsabb virágzással. Amennyiben a kisméretű növényen rajtahagyjuk a virágokat, akkor a növény erre koncentrál, később sem nő majd meg nagyra, és egyre gyérebben nyílik…

3. A növények kiválasztásánál bátran hagyatkozzunk ízlésünkre, és vegyesen ültessük be a ládát. Érdemes álló, és lecsüngő fajokat is venni, például álló muskátlit, futóval vegyesen ültetni, így látványosabb a kompozíció, és a lelógó hajtások a ládát is takarják. Egészen apró termetű és virágú növényeket olyan balkonládákba vegyünk, melyeket rendszerint közelről nézünk, amelyekre távolabbról van rálátás, oda érdemesebb nagyobb növésű fajtákat választani.

Használati utasítás egynyáriakhoz:

1. Az egynyári virágok nemesítésében a leggyorsabbak a változások, évről-évre jelennek meg újabb, szebb változatok. Már a vásárlásnál megfigyelhetjük, hogy a nekünk tetsző fajta öntisztuló-e? Ez azt jelenti, hogy az elnyílt virágot a növény ledobja magáról, vagy ott éktelenkedik az elszáradt virág mindaddig, amíg valaki le nem vágja. Az adott fajta tulajdonságairól érdeklődhetünk az eladónál is, de mi magunk is láthatjuk a nagyobb növényeken, hogy mire számítsunk majd.

2. A balkonládában tartott egynyáriak nem sok, de rendszeres gondozást igényelnek. Mivel nem természetes talajban vannak, hanem egy jóval kisebb balkonláda áll rendelkezésükre, ebben a föld gyorsabban kiszárad. Fontos a rendszeres öntözés, ami nyár végére akár napi rendszerességűvé is válhat. Ennek oka, hogy akkorra nagyon nagy gyökérmennyiség lesz a ládában, amit nem egyszerű megfelelő mennyiségű vízzel ellátni. Minél nagyobb balkonládába tartjuk növényeinket, annál kevésbé kell tartani a kiszáradástól.

3. Az egynyáriak szinte maguktól nőnek – egy ideig. Ám augusztustól kezdődően egyre több elcsúnyult balkonládát látni. Ennek oka, hogy elmarad a tápanyag-utánpótlás, így a növények egyre satnyábbak lesznek. Ezt bármilyen általános tápoldattal megelőzhetjük.

4. Másik főleg petúniákra jellemző tünet, hogy az időközben hosszúra nőtt hajtásokon augusztusra alig van levél, csak a hajtások végén, és viráguk sincs már annyi mint korábban. Ennek oka, hogy e gyorsan növő növényeket metszeni kell, ami sokaknál elmarad. A metszés serkenti hajtáselágazásra a növényt, így nyár végén is megfelelő mennyiségű zöldtömege lesz, tömör, kompakt formája, ami a dús virágzás alapfeltétele.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?