Dékány Dénes, a szakosztály elnöke elmondta: a szakosztály, mint önálló jogi személy azt szeretné, hogy ha a bérleti...
Dékány Dénes, a szakosztály elnöke elmondta: a szakosztály, mint önálló jogi személy azt szeretné, hogy ha a bérleti szereződés létrejön, akkor annak elemeit, feltételeit és számszerű tényeit vizsgálják meg az arra hivatott állami szervezetek, hatóságok, ugyanis állami tulajdonról van szó.Egy hónappal ezelőtt a Közbeszerzések Tanácsához fordultak, mert a korábbi nyílt pályázatot meghívásossá nyilvánították, illetve azért, mert kizártak olyanokat, akik a pályázati anyagot kikérték, versenyezni is akartak, de az egyetem ezt lehetetlenné tette.
Decemberben már bírósághoz fordult a szakosztály, mert a MAFC-ra 2009-ben "rákényszerítettek" egy olyan megállapodást, amely a füredi üdülő- és vitorlástelep használatáról szóló, határozatlan idejű szerződést határozott idejűvé - 2010. december 31-ig tartóvá - tette. Ezután a MAFC a BME-től nem kap évi 25 millió forintos támogatást, nem rendelkezhet húsz hajóállással, nem használhatja szabadon (térítésmentesen) a klubházat, a hangárt, a kikötőt, műhelyt és a hajóács szolgáltatásait.
Az egyetem 2002-ben nyílt pályázaton 2010. december 31-ig bérbe adta az egyhektáros területet (hotel, vitorlásház, park, kikötő) a füredi székhelyű Hotel Uni Kft.-nek. Dékány Dénes, aki egyben a kft. ügyvezető igazgatója is, hangsúlyozta: a felek kölcsönös megelégedéssel működtek együtt, minden vállalást betartottak, és a kft. biztosította mindazokat a kedvezményeket is az egyetemi polgároknak, amelyekről az egyetem és a MAFC állapodott meg határozatlan időre szintén 2002-ben.
Emlékeztetett arra, hogy a 2008-ban az új egyetemi vezetés ezt a megállapodást felülvizsgálta, mivel új ingatlanfejlesztési és sportkoncepció lépett életbe. Az egyetem határozott idejűre korlátozta a MAFC-cal kötött megállapodást, bár a vitorlásszakosztály tiltakozott, a MAFC elnöke pedig lemondott.
Rámutatott: az egyetemi vezetés koncepciója az volt, hogy az oktatással szorosan össze nem egyeztethető ingatlanokat eladja vagy bérbe adja. Ezzel a döntéssel több évtizedes sporthagyományokat is "felülírtak" - mondta az elnök. Hangsúlyozta: 20 évre szóló bérletet hirdettek meg, s a kiírásban már nem szerepeltek az egyetemi polgárok érdekei, még a kedvezményes üdültetés és a rekreáció sem, a vitorlássportról nem is beszélve.
Dékány Dénes szerint az idén februárban zárult pályázat eredménytelen lett, noha az egymilliárd forintra értékelt ingatlan 20 évig tartó bérletére tíznél többen jelentkeztek. Emlékeztetett arra, hogy az egyetem úgy döntött: a mintegy egymilliárd forintos vagyonérték kétharmadát kell kitennie 20 év alatt a bérleti díjnak, ennek 70 százalékát viszont az első három évben kell megfizetni; ez nettó 420 millió forint. Ezt senki sem vállalta, így egy "második variációs" pályázati feltételt szabott az egyetemi vezetés, eszerint az első évben "csak" 180 milliót, a másodikban 120, a harmadikban pedig 100 milliót kell fizetnie a bérlőnek, utána pedig évi nettó 10 milliót még 17 éven át - tájékoztatott a volt bérlő és szakosztályelnök. Hozzátette: a "piaci ismereteket nélkülöző" kiírásra egyetlen pályázat sem érkezett.
Az évi 25 millióért a bérlő kap 20 évre egy 47 szobás hotelt (ez nincs kedvezményes üdültetéshez kötve), egy 37 ágyas vitorlásházat (ott sem kell senkit sem ingyen fogadnia), s kap egy 85 hajóállásos vitorláskikötőt is - tájékoztatott a szakosztály elnöke. Úgy tudja, a szerződést az új bérlővel még nem írták alá.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.