A fűtő felületet a plafonra, a kiegészítéseket az oldalfalra szerelik.
A fűtő felületet a plafonra, a kiegészítéseket az oldalfalra szerelik. A falfűtés magasabb komfortérzeted ad, esztétikus, mert nincs helyigénye, ráadásul a porszennyezés is elmarad.
A falfűtések jellemzői, előnyei a következőképpen foglalhatók össze:
- falfűtéseknél az azonos hőérzet kialakításához a helyiség hőmérséklete 2-3 Celsius fokkal alacsonyabb lehet, az emberek frissebbnek érzik magukat és emellett a hőigény is kevesebb, mint konvekciós fűtéseknél
- a nagy felületű alacsonyabb hőmérsékletű fűtőfelülettel egyenletesebb hő elosztás érhető el
- a helyiség levegő hőmérséklete függőleges irányban egyenletesebb, mint a konvekciós fűtéseknél
- esztétikus, helyigénye nincs
- a porszennyezés elmarad
- jól illeszthető a korszerű, környezetbarát energetikai berendezésekhez, pl. alacsony hőmérsékletű hőszivattyúhoz
- nyáron jól alkalmazható hűtésre 15-18 Celsius fokos vízzel
- nincs olyan felületi hőmérséklet-korlátozás, mint a padlófűtéseknél, ezáltal a fajlagos hő leadás lényegesen magasabb, 200-240 W / m2 is lehet
- nem okoz egészségügyi problémát, ha túl meleg a fal
Ma már ismeretesek olyan technológiák, ahol a csöveket panelokon előre elhelyezik és így a helyszíni megvalósítás ideje is rövidebb lesz. Ezeknek a paneloknak az ára 8-12 ezer Ft + ÁFA / m2 között vehető figyelembe. A falfűtések alkalmazását a passzív hűtésre való kedvező alkalmazás fokozottan indokolja.
Hasznosságuk elbírálásánál a kedvező nyári hűtési lehetőségüket is figyelembe kell venni. A passzív hűtéses, geotermikus hőszivattyús házak a hűtőgép nélküli lakáshűtés maximális komfortérzetét biztosítják. A hőszivattyúk költségeiről részletesen egy korábbi cikkünkben olvashat.
A sugárzó fűtések felületének meghatározása megbízható módon csak körültekintő mérnöki számításokkal lehetséges. Működőképes berendezés könnyen készíthető, de igazán jól működő, gazdaságos megoldás csak nagyon alapos munkával hozható létre. A gazdaságosan üzemelő padló és falfűtések tehát gondos tervezői közreműködést igényelnek, így a megvalósítás és az üzemeltetés költsége is optimalizálható.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.