A tüzelő berendezések elmaradhatatlan tartozéka az égéstermék elvezetés, hétköznapi nyelven kémény.
A tüzelő berendezések elmaradhatatlan tartozéka az égéstermék elvezetés, hétköznapi nyelven kémény. Létesítésük követelményei az elmúlt évtizedekben folyamatosan szigorodott, a kémény balesetek a rossz műszaki állapot veszélyeire hívták fel a figyelmet. Hazánkban jelenleg több százezer veszélyes kémény üzemel, folyamatos ellenőrzésük, javításuk nagy fizikai és gazdasági terhet ró a felhasználókra és az államapparátusra.
Hogyan járjunk el, ha pl. családi házhoz egy új kéményt akarunk létesíteni? Itt a menetrend!
- Ki kell választani a kéménytípust ( a leggyakoribb megoldás a béléscsöves téglakéményt)
- A tüzelőberendezés gépkönyve szerint meg kell határozni a keresztmetszetet, az átmérőt és a magasságot
- Az adott alaprajzba be kell telepíteni a kéményt, figyelembe véve a tüzelőberendezés elhelyezését
- Számítással ellenőrizni kell a kémény egység üzemének a megfelelőségét
- Tervet kell készítetni a tüzelőberendezés, pl. gáz bekötéséről, hogy a kéményhez a kazánt is rendeltetésszerűen lehessen csatlakoztatni. A leírásokból kitűnik, hogy a tervezésnek itt is jelentősége van, nagy ívben el kell kerülni a lebegtető, áron alul vállaló kóklereket!
A kéményeket kivitelük szerint csoportosíthatjuk: 1./ előre gyártott blokk, 2./ KOR lemezzel bélelt tégla, 3./ szigetelt, korrózióálló, KOR lemezből készült duplafalú, valamint 4./ kondenzációs kazánok kéményei.
Univerzális kémény nincs, azt mindig a konkrét kazánhoz kell illeszteni, röviden: a kéményt meg kell tervezni, majd a Kéményseprő Vállalat kirendeltségével jóvá kell hagyatni. Az elkészült kéményt az engedélyezővel még üzemeltetésre is át kell adni.
Kéménybélelés árai
(nettó, forint, munkadíjjal és kiszállással)
Átmérő (mm) Méterárak
120 11000-12000
130 12000-15000
150 12200-15500
160 13000-15580
180 14200-16400
200 14300-16300
Agonás Péter
okleveles mérnök
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.