Az értékcsökkenés elszámolása során több szempontot kell figyelembe venni.
Az értékcsökkenés elszámolása során több szempontot kell figyelembe venni. A változások közé tartozik, hogy a három évnél régebben beszerzett épület-épületrész után is lehet elszámolni értékcsökkenési leírást. A nem kizárólag bérbeadásra hasznosított épület, épületrész amortizációs leírása történhet területarányosan vagy időarányosan.
Az szja-törvény 11. számú melléklete tartalmazza a leírás pontos, részletes szabályozását. A mellékletben szereplő leírási kulcsok egy évre vannak megadva és a beszerzési értékre kell vonatkoztatni. A leírási kulcsok az épület jellegétől függnek (hosszú, közepes, rövid élettartamú szerkezetű épület, a kulcsok e sorrend szerint 2-3-6 százalék).
Magánszemélyként elszámolható-e amortizáció és ha igen, akkor mi ennek az alapja? – adódik a kérdés. Nos az értékcsökkenési leírás elszámolását az szja-törvény 11. számú melléklete alapján kell elvégezni. A melléklet szerint a beruházási költséget kell alapul venni, azaz a korábbi vételi ár lesz az irányadó Önnek.
A leírási kulcsot az épület jellege határozza meg, a kulcsok egy évre vannak megadva. Az épület jellege szerint a kulcsok hosszú élettartam esetén 2, közepes élettartam esetén 3, míg rövid élettartam esetében 6 százalék. A hosszú élettartamúak a beton-, vasbeton, égetett tégla, kő- stb. épületek, így a lakások jellemzően ide tartoznak.
Több nyugdíjas is érdeklődött, hogy mennyi adóelőleget kell fizetni havonta, ha bérbe adja kisebb lakását. Itt is az a szabály, hogy a bérbeadónak kell eldöntenie: tételes költségelszámolást vagy 10 százalékos költségátalány-elszámolást választ. Az adóelőleg meghatározása során ez egy fontos kérdés.
Példaként álljon itt a 10 százalékos költségátalány-választás esetén keletkező adóelőleg-számítás! Az adóelőleg alapja ebben az esetben a bevétel 90 százaléka, vagyis a 30 ezer forintos bérleti díjnál 27 000 forint. Ezt az összeget kell felszorozni 1,27-tel, így kapjuk meg az adóalapot, 34290 forintot. Erre az adóalapra az adóelőleg 16 százalékkal számolva 5486 forint.
Héhn Miklós
az RSM DTM Hungary Zrt. számviteli részlegének igazgatója
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.