Ismét eladásra hirdette meg Pest megye önkormányzata a valaha a Rókus kórház budai központjának számító...
Ismét eladásra hirdette meg Pest megye önkormányzata a valaha a Rókus kórház budai központjának számító épületegyüttest, a Budagyöngye kórházat. A Budapest II. kerületében, a Tárogató úton lévő egykori kórházban néhány éve még betegeket ápoltak, de 2007-ben minden ottani egység az anyakórházhoz, a belvárosban most is működő Rókushoz került. Azóta üresen áll a több mint 14 ezer négyzetméteres, ősfás telken lévő hat tömb, amelynek egy része 1920-ban, a többi 1975-ben épült.
Az őrzött, tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető ingatlan együttesen eddig hiába próbált túladni az önkormányzat, alig akadt érdeklődő, ezért most ismét kiírták a pályázatot az értékesítésre. A bevételt Pest megye tartozásainak részbeni fedezésére, illetve intézményeinek működtetésére kívánják fordítani, hogy legalább valamelyest befoltozzák a költségvetésen tátongó több mint nyolcmilliárdos lyukat.
A távirati iroda szerint a megyeháza már legalább négyszer kísérelte meg értékesíteni az ingatlanbecslők szerint körülbelül egymilliárdos értékű Budagyöngye kórházat. Az eladást nemcsak az önkormányzat anyagi helyzete, hanem az üresen álló értékes ingatlan egyre romló állapota is sürgeti.
Ingatlanszakértők szerint befektetési céllal most érdemes lehet jelentkezni, hiszen a becsült ár nagyon nyomottnak tekinthető. Fekvése miatt – akár felújítással is –megérné megvenni és ott luxus apartmanokat kialakítani vagy más egyedi, esetleg kereskedelmi funkcióval is ellátni. A környék felértékelődésére utaló jel, hogy az önkormányzat felújítja Pasarét központját, illetve egy magyar tulajdonú nagy ingatlanfejlesztő cég (SCD Group) irodaházat és üzletközpontot épít az egykori honvédségi laktanya területén. Az irodaházat még idén átadják.
Az egykori Klebesberg-kastélyt még 1950-ben juttatás címén a Szakszervezetek Országos Tanácsa (SZOT) kapta meg. A SZOT szakszervezeti üdülőt, iskolát működtetett az épületben, majd elcserélte a II. ker. Tárogató út 2-4. sz. alatti ingatlanra (itt kapott helyet 1982-ig a SZOT Központi Iskolája, ma: IBS). A cserét követően a Pest megyei fenntartású Rókus Kórház Pszichoterápiás Osztálya fogadta betegeit az egykori Klebelsberg-kastélyban – emlékeztet a budapolgar.hu
Az internetes oldal szerint az épület több átalakításon, átépítésen esett át, de könyvtárterme berendezésével, díszeivel együtt a csodával határos módon épségben maradt és megmaradt a kórházi működés alatt is. Az új tulajdonos azonban elmulasztotta bejegyeztetni tulajdonjogát a Földhivatalnál, éppen ezért a rendszerváltást követően hosszú és keserves tulajdonjogi vita kezdődött a Pest megyei Önkormányzat és a SZOT utódja, az 1990-ben létrejött Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) között.
Az elhúzódó peres eljárás egyik fontos állomása a Legfelsőbb Bíróság döntése 2000-ben. Eszerint a tulajdonjog a Pest megye Önkormányzaté, az ingatlan használója azonban a megyei fenntartású Rókus Kórház. 2003-ban a jogorvoslati kérelem elbírálásának eredménye az MSZOSZ-nak kedvezett, így az eladta az ingatlant a – nemzetközi forgalmat is bonyolító – KONZUM Banknak 31 750 000 Ft-ért. A megyei önkormányzat megtámadta a döntést, s az eredmény: a Fővárosi Bíróság Gazdasági Kollégiuma szerint az MSZOSZ jogtalanul járt el, mert a kastély nem képezte/képezi a szakszervezeti vagyon részét. A tulajdonos a magyar állam, az adásvételi szerződést ezért érvénytelennek nyilvánította.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.