Hol a legdrágább az építési telek Magyarországon? Nem a fővárosban és nem a Balatonnál. Kabán.
Hol a legdrágább az építési telek Magyarországon? Nem a fővárosban és nem a Balatonnál. Kabán. Méghozzá az ipari parkban, ahol csaknem egymilliárd forintért dobtak a piacra egy 88 ezer négyzetméteres földdarabot. Egyelőre nem tudni, mennyien érdeklődnek.
A főváros nem sokkal marad el tőle. Az Éles saroknál például egy 31 ezer négyzetméteres területet kínálnak. Ott az árcédulán 946 millió forint szerepel. Vidéken Derecske a listavezető. Az ottani déli tájolású, teljesen közművesített, 46 ezer négyzetméteres telekért 770 millió forintot kérnek.
Az építési telkek piaca már jó ideje stagnál, az árak egy-másfél évvel ezelőtt beálltak és nem csökkkennek. Az ipari célú hasznosításra alkalmas telkeknél – helytől és közművektől függően – enyhe emelkedés lehetséges jövőre, amikor az ipari termelés tovább növekedhet. Főleg a fővárosban és az aggalomerációban lehet szó javulásról, de az Ecostat és a GKI is kétkedik ebben.
Az Ecostat augusztusi összefoglalója szerint telekingatlan vásárlását a következő hat hónapban egyetlen megkérdezett cég sem tervezi. (Az előző fél évben a vállalatok 4,3%-a). Új ingatlan építéséről mintegy 33 százalékuk tett említést, ami jelentősen magasabb az előző félévi értéknél (3,3%). Az új ingatlan építését tervezők mindegyike csak termelő, értékesítő helyek építését jelezte. A következő fél évben a vállalatok 25 százaléka kíván feleslegessé vált ingatlanától megválni.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.