Bármerre jár az ember manapság a kínai nagyvároskban, a daruk sok helyütt folyamatosan dolgoznak a nagy lakásépítéseken.
Bármerre jár az ember manapság a kínai nagyvároskban, a daruk sok helyütt folyamatosan dolgoznak a nagy lakásépítéseken. Nem olyan ütemben, mint egy-két éve, de legalább nem álltak le. A kormány hivatalosan lassítani akarja az ingatlanfejlesztési tempót, de a szerényebb jövedelműeket azért továbbra is úgy támogatja, hogy csak 15-20 százaléknyi önerőt kell produkálniuk, a többit hitelből fizethetik. S mivel ez nem deviza alapú, biztosak a törlesztő részletek.
A statisztikák szerint az idei pekingi telekárverések 82 százalékát - a privát ingatlanfejlesztőket túllicitálva - nagy állami cégek nyerték meg. 2008-ban ez az arány még "csak" 59 százalék volt. A Cambridge-ben (Massachusetts állam) működő amerikai országos gazdaságkutató hivatal szerint a pekingi telekárak 2003 óta 750 százalékkal ugrottak meg, e növekedés fele az elmúlt két esztendőre esett – írta nem régiben a The New York Times.
A helyi kormányzatokat, amelyek 2009-ben több mint 230 milliárd dollárnak megfelelő összegre tettek szert a földárverésekből, sokan azzal is vádolják, hogy lerombolják a régi negyedeket és igazságtalanul alacsony kárpótlást fizetnek az eltávolított lakóknak. Ilyen rombolások többek között Sanghaj régi negyedeiben is láthatók.
A kínai ingatlanpiacon több mint egy évtizeden át a privát fejlesztőké volt a vezető szerep, ma azonban kiszorítják őket az állami bankok hiteleit felhasználó állami beruházók. Tavaly a kínai állami bankok rekordösszegű, 1400 milliárd dollárnak megfelelő hitelt nyújtottak, ami csaknem a kétszerese a 2008 évinek. Ennek az összegnek jelentős részét különböző manőverekkel az ingatlanpiacra terelték, ez vezetett a telekaukciók rekordáraihoz és a csillagászati lakásárakhoz. Közben már ma is sokan vélekednek úgy, hogy a legnagyobb állami tulajdonú kínai bankok óriási rejtett adósságokat halmoztak fel.
Sanghajban és Pekingben három év alatt megkétszereződött az újépítésű lakások ára, most közel 20 ezer jüan (kb. 600 ezer forint)/négyzetméteren forognak az ingatlanok. Helyi közvetítőktől úgy tudjuk, hogy az újabb toronyházakban már jóval nagyobb az átlagos lakásméret, mint 5-7 éve, vagyis 70-80 négyzetméteres lakásokat alakítanak ki. Ez nagy változás, korábban csak 50-60 négyzetméteres tipuslakásokkal tömték tele a lakótelepeket.
A toronyházak gyufaszálként sorjáznak egymás mellett, egy-egy telepen több százezer ember is is lakik. Gyakorlatilag fél órát is autózhatunk gyorsan egy irányba és a látóhatáron szinte végig ott látjuk ezeket a telepeket.
* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!
A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.