Az egyetemes szolgáltatót a költözés utáni 15 napon belül értesíteni kell arról, hogy felmondjuk az áramvásárlási...
Az egyetemes szolgáltatót a költözés utáni 15 napon belül értesíteni kell arról, hogy felmondjuk az áramvásárlási illetve a hálózathasználati szerződést. Ha ezt elmulasztjuk, akkor továbbra is mi fizetjük az ingatlanban elfogyasztott áramot. Még akkor is, ha már nem lakunk ott vagy nem tulajdonunk a lakás vagy nem mi béreljük.
A szerződés felmondása elég egyszerű: vigyük magunkkal a mindkét fél által aláírt átadás-átvételi jegyzőkönyvet, amely a birtokba vételkori mérőállást tartalmazza. Vihetünk bontási engedélyt is, ha nincs új felhasználó és bontani akarjuk az épületet. Itt a mérő leszereléséért nem kell fizetni. Nem ússzuk meg viszont a végszámlát, ehhez mindenképpen meg kell adni új értesítési címünket.
Költözés után ugyancsak 15 napunk van arra, hogy az új lakhelyre vonatkozó értesítést leadjuk a szolgáltatónak illetve megkössük az energiavásárlási és hálózathasználati szerződést. Milyen dokumentumok kellenek ehhez? Az ingatlanra vonatkozó szerződéskötés jogcímének igazolása, ez lehet 30 napnál nem régebbi tulajdoni lap, adásvételi szerződés vagy bérleti szerződés. Itt is kell a mérőállásról szóló jegyzőkönyv, és persze a személyazonosságot igazoló kártya vagy útlevél.
Nem érdemes késni az új bejelentéssel. A szolgáltató ugyanis az elfogyasztott áram egy részét mindenképpen k fizetteti az adott évre vonatkozó veszteség beszerzési átlagárán. Ezen kívül kiszámlázzák a rendszerhasználati díjat, mégpedig 120 százalékon – emlékeztet az ELMŰ hírlevele.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.