Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2010. január. 20. 15:30

Típushibák a hőszigetelés során - vigyázzon, milliókba kerülhet!

Nedves fal szigetelése Sajnos nagyon gyakran lehet találkozni azzal a jelenséggel, hogy a falak teljes kiszáradása...

Nedves fal szigetelése

Sajnos nagyon gyakran lehet találkozni azzal a jelenséggel, hogy a falak teljes kiszáradása előtt felteszik a hőszigetelést. Ez természetesen csak új építésű ingatlanoknál jelenthet problémát, régi épület felújításakor nem fordulhat elő. Az előre eladott téglaépítésű társasházaknál a leggyakoribb az ilyen jellegű probléma. Általában az átadási határidő közeledte miatt ragadtatja a kivitelező magát ilyesmire, de sajnos nem egyszer fordul elő, hogy épp a ház leendő tulajdonosa sürgeti a beköltözést, ezért kerül fel idejekorán a szigetelőanyag.

Tudni kell, hogy az építés során a tégla nagy mennyiségű vizet szív magába a habarcsból, amelyet idővel le kell adnia. Ha szigetelőanyaggal, illetve a hozzá használatos ragasztóval „lefojtjuk” a fal külső oldalát, úgy jelentősen megnehezítjük a nedvesség eltávozását. Persze szigetelőanyagtól függően így is távozni fog valamennyi víz a fal külső részéből, de sajnos gyakran előfordul, hogy a lakás belseje felé olyan mennyiségű nedvesség kezd párologni, amellyel gyorsan telítődik a levegő, így lecsapódik a víz a fal belső oldalán. A nedves fal nem csak rosszabb hőszigetelő értékkel bír, mint a száraz, de ezt a jelenséget gyakran követik a sarkokban megjelenő penészfoltok is!

Lábazatot csak extrudált polisztirollal szigeteljünk!

A ház lábazata különösen szélsőséges viszontagságoknak van kitéve, így az ide kerülő hőszigetelő anyagnak is különlegesnek kell lennie. Mégis gyakorta fordul elő, hogy egyszerű, homlokzatra használatos expandált polisztirol táblákkal oldják meg a lábazati szigetelést, mondván, hogy az olcsóbb. Nos, kétségtelen, hogy van némi árkülönbség, de nem a drágább hőszigetelő anyagot fogja pénztárcánk igazán megérezni, hanem azt, ha nem lesz megfelelő a határoló szerkezet szigetelése!

A lábazat érintkezik a talajjal, amelyből folyamatosan vizet szív magába. Bár maga a lábazat vízszigetelő lemezzel védve van a kapilláris úton feltörő víztől, de a hőszigetelő lemez nincs! Ezért csak és kizárólag olyan hőszigetelőt használjunk a lábazat szigetelésére, amely nem veszi fel a talaj nedvességét, ide a kifejezetten erre a célra kifejlesztett extrudált polisztirol alkalmas. A homlokzatra való hőszigetelő lemez idővel teljesen megszívná magát vízzel, aminek következtében gyakorlatilag teljesen elveszítené hőszigetelő képességét!

A határoló szerkezetben az ablakok is benne vannak!

Ha a ház energetikai korszerűsítése a cél, akkor a teljes határoló szerkezetet szigetelni kell, ebbe pedig beletartoznak a nyílászárók is! Szintén gyakori eset, amikor az ingatlan tulajdonosa hőszigetelő anyaggal látja el a falakat, majd az első fűtésszámlát kézbe véve kerek szemekkel konstatálja, hogy nem sikerült számottevő megtakarítást elérnie. Nos, a régi, korszerűtlen nyílászárókon keresztül az otthon melegének akár 25-30 %-a is távozhat, így csupán a falak szigetelése nem hozza a várt eredményt.

Az energiahatékonyság eléréshez elengedhetetlen a nyílászárók cseréje, korszerűsítése is. Bár sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy egyszerre vásároljanak hőszigetelő anyagot és új nyílászárókat, a későbbi bontási munkálatok elkerülése érdekében mégis az volna a legideálisabb, ha ugyanakkor történne az ablakcsere és a hőszigetelés. Ha azonban egyszerre csak az egyiket tudjuk finanszírozni, akkor érdemes a nyílászárókkal kezdeni, és később hőszigetelni. Ezzel nem csak sok bontástól óvjuk meg magunkat, de a hőhidak kialakulását is nagy eséllyel elkerülhetjük.

Szerző: Demeter Kornél

 

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.