Tisztel Dr. Géczi Beatrix! 3 éve párommal külön szerettünk volna költözni, de tőke nélkül egyedül nem ment.
Tisztel Dr. Géczi Beatrix!
3 éve párommal külön szerettünk volna költözni, de tőke nélkül egyedül nem ment. Édesanyámék felajánlották, hogy mivel elég nagy a telkük építkezzünk ott. Kezdő tőkének vettek fel nekünk hitelt. A ház építési engedélye is az ő nevükön van. Idén 3 hét múlva beköltözünk és kérni fogjuk a lakhatási engedélyt. Mivel ezt a házat mi megkaptuk és nekünk készült a nevemre szeretnénk íratni. (Jövőre lesz az esküvőnk, nem tudom ez számít-e valamit.) Kérdésem, hogy lehetne ezt a házat az én nevemre íratni. Meg kell-e osztani a telket? Milyen lehetőségek lennének. Szüleimnek jelzálog alapú szabad felhasználású hitelük van még 9 évig. Lehetséges, hogy addig nem is lehet?
Köszönettel:
K. Anett
Kedves Anett!
A legtöbb hitelszerződés a jelzálog mellett elidegenítési és terhelési tilalmat is előír, tehát a bank külön hozzájárulása nélkül a futamidő végéig illetve a végtörlesztésig nem írható másra a ház tulajdonjoga.
Tisztelt Ügyvédnő!
A férjemmel közösen vásároltunk egy lakást még 1986-ban, ami akkor 120 ezer forintba került. Az érték 10 százalékát, pontosabban 12 500 forintot kellett befizetnünk ahhoz, hogy megkapjuk.Két gyermekünk született 1977-ben és 1979-ben. Mi 1998-ban elváltunk, a férjem pedig 1 évig fizetett gyerektartást – amire a bíróság kötelezte –, utána azonban semmit nem fizetett, én pedig nem is kértem, mert úgy eltűnt, hogy hírét sem hallottuk. Én a lakás részletét egyedül fizettem tovább. A bíróság a lakás kizárólagos használatára engem és a két gyermekemet jelölte. Férjem a számára szükséges ingóságokat elvitte, ezután többé nem is láttuk.
A földhivatali bejegyzés szerint a lakás jelenleg is 50-50 százalékos közös tulajdonban van a férjemmel, én azonban szeretném, ha csak az én vagy a gyerekeim nevén lenne.
Tisztelettel,
N. Lászlóné
Tisztelt Asszonyom!
A helyzet csak úgy oldható meg, ha pert indít a volt férjével szemben a lakás közös tulajdonának megosztása iránt. Igény esetén a per megindításában és a képviseletben szívesen közreműködünk, kérem keressen meg az alábbi mobilszámon a konzultáció időpontjának egyeztetése végett!
Tisztelt ügyvédnő!
10 éve vagyok özvegy. A fiam és én olyan lakásban lakunk, ami a férjem és annak öccse (sógorom) tulajdona volt, mégpedig fele-fele arányban. Időközben a sógorom is meghalt. A fele tulajdon a két gyermekére szállt. Ők nem foglalkoznak a lakással, sem a költségeivel, nem is érdekli őket, mindent én fizetek, persze mi is lakjuk. Azt mondják, szívesség részükről, hogy engedik csak úgy a dolgot. A férjem halálakor én lemondtam a fiam részére a tulajdoni jogról, így a fiam lett a lakás fele részének tulajdonosa. Akkor volt a fiam hat és fél éves, most tízzel több. Mindenhol a mi bútoraink vannak, nem is tudnám hova rakni, ha csak el nem adnám. A lakást is mi újíttattuk fel, amíg a férjem élt.
Én nem tudom megvásárolni tőlük tulajdonhányadukat, a gyerekem sem még egy jó ideig. Albérleti díjat sem tudok külön fizetni, elég a lakás rezsijét kifizetni (csak a közös költség 16700 Ft, víz nélkül).
Nekem özvegyi jogom van az 50%-ra, tehát jogom van itt lakni. Évekig üresen állt az az egy szoba, ami tulajdonképpen az övék, mi takarítottuk, néha befűtöttünk ott is. A fiam most egy ideje ezt lakja, így legalább használva van. A leírtak alapján mit tehetnek ők, és mit tehetünk mi?
Válaszát előre is köszönöm,
Margit
Kedves Margit,
a leírt helyzetben a tulajdonostársak között elszámolási viszony keletkezett, az Önök részéről fennálló jogos igény a lakáson eszközölt beruházások, illetve a fenntartási költségek (rezsi) arányos megtérítése a sógora részéről pedig a lakás 1/2 része használatának ellenértéke. Leegyszerűsítve ez a kiindulás, mindketten öt évre visszamenőleg léphetnek fel követeléssel egymással szemben.
Tisztelt Ügyvédnő!
Apósom körülbelül 10 éve kezességet vállalt egy kollégájának azért, hogy autót tudjon vásárolni, mert a beteg gyermeke miatt maga nem jutott volna hitelhez. Az úriember természetesen nem fizetett, csak ígérgetett, mint utólagosan kiderült, nem apósom volt az első ember, akit így becsapott, és most a felhalmozott késedelmi kamatokkal együtt nálunk jelentkezett a behajtó cég.
Apósom most veszítette el a munkáját, nincsen keresete, nekünk 3 kiskorú gyermekünk van, úton a negyedik. A behajtó cég kilakoltatással fenyegetőzik abban az esetben, ha nem fizetünk, de a másik féllel, aki a valós adós, egyáltalán nem foglalkozik. Mit tehetünk ebben a helyzetben? Egyedüli kereső az élettársam, és éppen, hogy kihúzzuk az ő fizetéséből. Mik a kilátásaink, mert apósom nem fogja tudni kifizetni a tartozást?
Előre is köszönöm válaszát,
M. Beatrix
Kedves Beatrix!
Készfizető kezesség esetén a hitelező bank szabadon dönt, hogy kitől kísérli meg behajtani a tartozást, az adóstól vagy pedig a kezestől. Végrehajtás esetében kizárólag az apósa nevén szereplő vagyontárgyak vonhatók be a végrehajtás alá és megtérítési igényt érvényesíthetnek a tényleges adóssal szemben.
Dr. Géczi Beatrix ingatlanjogász és cégjogi szakértő Géczi & Géczi Ügyvédi iroda 1024 Budapest, Margit krt. 15-17. I/3. Tel.: 06 (20) 9786030 E-mail: drgbea@gmail.com Szakterületem az ingatlanjog, a kereskedelmi jog (klasszikus kereskedelmi szerződések, fogyasztóvédelem, társasági jog - ideértve a végelszámolás szabályait -, csőd- és felszámolási jog és az értékpapír jog) valamint a családjog. Ügyvédi irodánk professzionális képviseletet biztosít adóügyi és egyéb peres eljárásokban. A megjelent szakértői cikkekkel kapcsolatos további kérdéseit a ugyved@ingatlanmenedzser.hu e-mail címen teheti fel. Ügyfélfogadás telefonon előre egyeztetett időpontban. Szeretném felhívni az olvasók figyelmét, hogy a jogi esetek különbözőek, ezért a korábbi kérdésekre adott tanácsaim hasonló esetekre teljes biztonsággal nem alkalmazhatóak. Szakmai felelősséget a félreérthető kérdések, illetve a hiányosan közölt tényállások alapján adott válaszokért nem vállalhatok. |
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.