Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2009. november. 23. 14:45

Kancsóka virág – egy ragadozó dísznövény otthonra

Nevével ellentétben egy valódi véres ragadozóról van szó, amely kegyetlen módon öli meg áldozatait.

Nevével ellentétben egy valódi véres ragadozóról van szó, amely kegyetlen módon öli meg áldozatait. A kancsóka húsevő növénynek több mint 86 alfaja létezik, amelyek Madagaszkár, Ázsia és Szumátra buja zöld őserdeiben élnek. Bár a trópusi körülményeket itthon nehéz megteremteni, némi odafigyeléssel és gondozással mi magunk is tarthatunk ilyen különleges szörnyeteget.

 


Túlélési technika

Az évek hosszú sora alatt a kancsóka különleges túlélési technikát dolgozott ki: egy kancsó formájú, módosult levelet növesztett, amely tele van emésztő enzimmel. A legyeket, lepkéket és darazsakat édeskés illatával csábítja magához. Nem rég Szumátra szigetén fedeztek fel egy óriás húsevő növényt, amely hatalmas kancsókat növeszt, és akár 1 liter emésztő enzimet is termel, így akár már patkányokat és kisebb rágcsálókat is képes elejteni.
Amikor az áldozat belepottyan, vagy épp belemászik a kancsóba, a teteje rázárul, és mivel a kancsó fala síkos, így kimászni már nem tud belőle. A test azután lebomlik, a folyékony anyagot azután a növény már képes feldolgozni.

[[ Oldaltörés (Így gondozzuk!) ]]


Így gondozzuk!

Itthon a kancsókát kertészetekben és kiállításon lehet beszerezni, ám otthon párás levegőt kell biztosítanunk számára. Ha kisebb példányt vásárolunk, akkor érdemes rögtön akváriumot is venni mellé, majd ebbe elhelyezni a növényt némi fakéreg vagy tőzeg társaságában. Az akvárium tetejét zárjuk le üveglappal, így biztosíthatjuk a növény számára a párás levegőt. Azokat a növényeket, amelyek már nagyobbak, így akasztós cserépben vannak, nyáron tegyük ki a kert egy árnyékos részébe, télen pedig egy kevésbé fűtött, világos helyen teleltessük át, mert a meleg szoba nem kedvez neki. Öntözéshez csak lágy vagy esővizet használjunk, mert a csapvíz káros lehet a növény számára.

Rovarirtó helyett?

Sokan úgy gondolják, hogy otthon a kancsóka majd összefogja a rovarokat, szúnyogokat, ám ne felejtsük el, hogy ez a növény magához vonzza a rovarokat az általa kibocsájtott illattal, így előfordul, hogy nem kevesebb, hanem több rovart találunk magunk körül.

Kovács Erika
viragcenter.hu

Tudatos otthon
Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.