1.
1. Őszi hagymás növények ültetése
Ha szeretné, hogy a tavasz első napsugara gyönyörű tulipánokat és nárciszokat találjon a kertjében, most kell elültetni a hagymás növényeket!
Ha még van a kertjében virágzó növény, akkor akár november elején is ráér elültetni a gyönyörű jácint, nárcisz és tulipán hagymákat.
2. Gondoskodjon a nem fagytűrő növényekről!
A leandert, hibiszkuszt, szobanövényeket és más mediterrán dísznövényeket vigyük be védett helyre, hiszen az éjszakai hőmérséklet már sokat árthat nekik. A mediterrán növényeket 10-15 fokos, világos helyre tegyük, csökkentsük le a locsolást és hagyjuk el a tápoldatozást is.
A hajtásokat vágjuk vissza, így kevesebb vizet párologtatnak el a növények.
3. Gondoskodjunk a kerti tóról!
A kerti tó fölé érdemes védőhálót kifeszíteni, azokat a növényeket, amelyek számára nem elég mély a víz a teleltetéshez, szintén vigyük védett, fagymentes helyre.
4. Ültessünk magokat!
Ha még van hely a kertben, most ültessük el a retket, a metélőhagymát, és ha az idő engedi a madársaláta és a spenót is vethető.
5. Javítások
Most van itt az ideje a zöldtrágyázásnak, amivel sokat javíthatunk a talaj szerkezetén. A fűmag vetésére és frissítésére is jó időpont a szeptemberb.
6. Trágyázás
Ássuk fel az üresen maradt kertrészt és az ágyásokat, valamint forgassunk be a talajba istálló tárgyát, így jövőre szép virágzó kertet kapunk.
7. Betakarítás
Ne felejtsük le leszedni a gyümölcsöket, például az almát és a körtét, illetve takarítsuk be a zöldségeket és a fűszernövényeket.
8. Növényvédelem
Gondoskodjunk a növényvédeleméről: csigák ellen érdemes a talajt jó alaposan megforgatni, de az őszi permetezést is ideje elvégezni.
9. Rózsák gondozása
A rózsákat vágjuk vissza, és a tövét takarjuk be télire fenyőkéreggel vagy falevéllel. Ne feledkezzünk meg itt sem a növényvédelemről. Ha még van virág a rózsán, érdemes levágni a szárakat és vázába tenni azokat.
10. Felkészülés a télre
Készítsük fel télre kertünknek és szedjünk össze minden faágat és levelet! Az ágyásokat ássuk fel és gereblyézzük el, a szerszámokat és a fűnyírót tisztítsuk meg és tegyük a helyére. Eszközeink az őszi időjárásban, a hajnali párában károsodhatnak!
Kovács Erika
viragcenter.hu
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.