Változások augusztustól: csökken a távhő áfája, indul a krízisalap
Augusztus elsejétől abba a kedvezményes, 18 százalékos áfakulcsba kerül a...
Augusztus elsejétől abba a kedvezményes, 18 százalékos áfakulcsba kerül a távhő, amelybe az alapvető élelmiszerek tartoznak. Azért most lép hatályba az áfacsökkentés, mert a kormánynak az Európai Unió véleményét is ki kellett kérnie a döntésről. A távfő áfája idén június 1-jéig a 20 százalékos, normál kulcsba tartozott, majd miután ez 25 százalékra emelkedett, a távhő két hónapig e kategóriába került.
Augusztus 1-jétől lehet támogatást igényelni a krízisalapból, amely egyszeri, kis összegű, vissza nem térítendő állami támogatást nyújt a válság miatt nehéz helyzetbe került családoknak. Ennek mértéke minimum 20 ezer, maximum 50 ezer forint, de kivételes esetekben 100 ezer forintot is kaphatnak a rászorulók. A rászorulóknak az önkormányzati jegyzőhöz kell fordulniuk, aki a szociális szolgálatokon keresztül azt állapítja meg, hogy a beérkezett kérelem megfelel-e a jogszabályi feltételeknek. Ha igen, akkor azt a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság regionális szervezeteihez továbbítja, amely gyors eljárásban, 30 napon belül intézkedik a kiutalásról.
Szintén szombattól változnak a táppénzre vonatkozó szabályok is: a táppénz mértéke 10 százalékkal csökken. A legalább két évi biztosítási idő esetében a korábbi 70 százalék helyett 60, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt 50 százalék lesz az eddigi 60 százalék helyett; csökken a passzív táppénz időtartama is, 45 napról 30 napra.
Passzív táppénz annak jár, aki a biztosítási jogviszonyának megszűnését követő három napban megbetegszik. A betegszabadság idejére járó távolléti díj összege 80 százalékról 70 százalékra csökken. A folyamatban lévő táppénzeket a változás nem érinti. A közúti közlekedésről szóló törvény módosítása nyomán augusztus 1-jétől szigorúbb bírságot kapnak azok, akik nem tartják be a biztonsági öv, a gyermekülés, a motorkerékpár-bukósisak és a mobiltelefon vezetés közbeni használatára vonatkozó szabályokat.
Ezek eddig szabálysértésnek minősültek, szombattól azonban már a szabályszegés kategóriájába tartoznak, amit a rendőr mérlegelés nélkül, fix összegű bírsággal büntet. Akik nem kötik be magukat vagy nem használják a bukósisakot, 10-30 ezer forintos bírságra számíthatnak. Ennél többre, akár 45 ezer forintra is büntethetik azokat, akik vezetés közben úgy telefonálnak, hogy kezükben tartják a mobiltelefont. Ugyanez vonatkozik azokra, akik járműveikben megsértik a gyermekek biztonságára vonatkozó szabályokat. Augusztus elsejétől lehet benyújtani a pályázatokat a Nemzeti Energiatakarékossági Program forrásaira. A program 1,5 milliárd forintos keretéből energiahatékonysági beruházásokra, így például nyílászárók cseréjéhez vagy hőszigeteléséhez, fűtés vagy melegvíz-ellátás korszerűsítéshez, lakások hőszigeteléséhez, valamint a megújuló energiafelhasználáshoz lehet igényelni vissza nem térítendő támogatást.
Szombattól két hónapig nem módosíthatják egyoldalúan a szerződéseket a bankok: a kormány és a pénzintézetek képviselői szeptember elejéig elkészítik a bankok magatartási kódexét és annak elfogadását követően ez alapján működnek a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) fokozott fogyasztóvédelme mellett. A kódexet alapján minden ügyfél, bank és felügyelet pontosan tudja majd, hogy hol a határ az elfogadható, és a nem elfogadható szerződésmódosítási eljárások között.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.