Napokon belül életbe lép a lakáshiteleseket védő törvény
A korábbi szabályozást kiegészítették azzal, hogy nem...
A korábbi szabályozást kiegészítették azzal, hogy nem munkanélküli adósok is kaphatnak könnyítést, ha átmenetileg megváltozott anyagi helyzetük.
Áthidaló kölcsön nem csak munkanélkülieknek
Áthidaló kölcsönt akkor kérhetnek a banktól, ha a lakáscélú kölcsön törlesztőrészletének és a háztartás nettó jövedelmének hányadosa legalább 25 százalékkal meghaladja az első - eredetileg felvett kölcsön - havi törlesztést.
Ezekben a kedvezményekben az részesülhet, akinek a kölcsöne - felvételkor - nem volt több 10 millió forintnál, öt főnél nagyobb háztartás esetében 20 millió forintnál, a lakása pedig - szintén akkor - nem ért többet 30 millió forintnál.
Ugyanezeket a szabályokat kell alkalmazni a lízingelt lakásokra is.
A könnyítési szabályokat jóvá kell hagynia az Európai Bizottságnak is, csak ezt követően léphetnek hatályba.
A gyorsított eljárással - a benyújtástól számítva nem egészen két hét alatt - elfogadott törvény szerint az önkormányzatot az árverésen és az azon kívül értékesített lakásokra is megilleti az elővásárlási jog. Árverésen nem kell licitálnia az önkormányzatnak, a leütéskori áron juthat hozzá a lakáshoz.
A részletszabályokból arra lehet következtetni, hogy a jogalkotó kerülni akarja az árverést, mivel annak kezdetéig a hitelező bank és a fizetni nem tudó adós megállapodhat az árverésen kívüli értékesítésben. Ennek feltétele, hogy megállapodjanak az eladási árban. Az eladás elektronikus közzététele - éppen emiatt - 30 napról 60 napra hosszabbodik.
Az önkormányzatok felkészülésére 60 napot ad a törvény; ha megveszik a lakást, azt csak a korábbi tulajdonosnak adhatják bérbe, mégpedig az önkormányzati lakásrendeletben foglaltak szerint: ha szociális bérlakásra jogosult, akkor úgy, ha piacira, akkor pedig az arra megállapított feltételekkel kapja bérbe a lakást.
A törvény - néhány rendelkezés kivételével - a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Nem lesz külön keret az önkormányzatok elővásárlási jogának érvényesítéséhez
Nem támogatta az Országgyűlés költségvetési bizottsága a testület hétfői ülésén azt az ellenzéki javaslatot, amely az idei költségvetésben 5 milliárd forintos keretet biztosított volna az önkormányzatoknak ahhoz, hogy érvényesíthessék elővásárlási jogukat a nehéz helyzetbe került, lakáshitellel rendelkező polgárok lakóingatlanának megvásárlásához.
Az indítvány szerint az egyébként is nehéz anyagi helyzetben lévő önkormányzatok forrás hiányában nem tudnak valós segítséget nyújtani.
Bartal Róbert, a Pénzügyminisztérium (PM) osztályvezetője a kormány képviseletében elmondta: az önkormányzatok a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) speciális bérlakás programjának kedvezményes hitelforrását tudják erre a célra igénybe venni.
Az önkormányzatok a javaslat szerint elővásárlási jogot kapnának a hitelüket fizetni nem tudó tulajdonosok lakásaira, feltéve, hogy utána nekik adják bérbe, továbbá a munkával még rendelkező, de anyagilag megrendült adósok is kaphatnak átmeneti könnyítést a törlesztésre. Az önkormányzatnak az árverésen nem kell licitálnia, a leütéskori áron juthat hozzá a lakáshoz.
Bartal Róbert a bizottsági ülésen elmondta: a cél az, hogy először a bankoknál rendelkezésre álló eszközökkel és kezességvállalással próbálják megoldani a nehéz helyzetbe került hiteladósok problémáit, minimálisra csökkentve a végrehajtásig jutó ügyek számát.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.