Két évig fizeti az állam a becsődölt lakáshiteleket
A képviselők 196 igen, 18 nem szavazattal, 155 tartózkodás mellett szavazták meg a...
A képviselők 196 igen, 18 nem szavazattal, 155 tartózkodás mellett szavazták meg a javaslatot. A Ház támogatta a törvény sürgős kihirdetését is.
Fidesz: szűk kört érint
A bizottsági ülésen a Fidesz képviselői többször kifogásolták, hogy a kormány a törvényjavaslat szavazása előtt átírta a jogszabályt, illetve, hogy az állami segítségnyújtás indokolatlanul kelt illúziókat családok százezreiben. Az SZDSZ képviselője is úgy nyilatkozott: a kormány által kínált megoldás rossz.
Mádi László (Fidesz) a parlamenti vitában azt hangsúlyozta, hogy a törvényjavaslat jelentős korlátozásokat tartalmaz, s így nem éri el azt a célt, amit a kormány maga elé tűzött. Véleménye szerint ezzel a javaslattal a kormány illúziót gerjeszt, hiszen sok százezer magyar család számít a kormány segítségére, ám ezt nem kapja meg. Erre példaként azt mondta: akiket a válság miatt részmunkaidőben foglalkoztatnak, vagy akik szabad felhasználású hitelt vettek fel, azok számára ez a javaslat nem jelent segítséget.
"Nagyon nagyon szűk kört érint", a javaslat részleges és időleges - fogalmazott, majd hozzátette: ezt csupán pr-fogás. Mádi László szerint elfogadhatatlan az is, hogy a kormány a korábban beterjesztett javaslatot - a lefolytatott vita után - szinte teljes mértékben újraírta, s ezzel az ellenzék csak a hétfőn szembesült. Úgy vélte, ez ellentétes a demokráciával, és megalázó is. Ilyen körülmények között a törvényalkotás nem lehet felelősségteljes - közölte.
A Fidesz nem támogatja a javaslatot - mondta.
Kormány: rászorultsági alapon
Veres János pénzügyminiszter azt mondta: a kormány a múlt héten lezajlott általános vita eredményeképpen több ponton módosította az előterjesztést, így valószínűleg helyesen járt el. A változtatások nem szükségszerűen jelentik azt, hogy megváltozott volna a koncepció.
Hangsúlyozta: a kormány azt támogatja, hogy a rászorultság elve érvényesüljön annak érdekében, hogy az áthidaló kölcsön felvételénél az állam kézfizető kezességvállalása korlátozott körben érvényesülhessen. Megerősítette: a korlát nélküli garanciavállalás nem fogadható el. Időkorlát nélkül a javaslat valószínűleg nem érvényesíthető, de a rászorultságot figyelembe véve más korlátokat is érvényesíteni kell - tette hozzá.
A törvény értelmében áthidaló kölcsönt kaphat a banktól az az álláskereső, aki 2008. szeptember 30. után vesztette el a munkáját, és vállalja, hogy a lakásvásárlási, vagy -felújítási hiteléből a szerződés időtartama alatt havi minimum 10 ezer forintot törleszt. Az áthidaló kölcsön időtartama alatt az állam garanciát vállal a bank felé - ezt tartalmazza a lakáscélú kölcsönökre vonatkozó állami készfizető kezességre vonatkozó törvény.
Két évnyi haladék
Az állam - a központi költségvetés terhére - két évig kezesként felel a pénzintézet által folyósított áthidaló kölcsön szerinti tőketartozás és kamattartozás összegéért. A kezességvállaláshoz a lakáshiteleseknek kell kezdeményezniük a pénzintézeteknél a szerződéskötést 2009. szeptember 30-ig. Az áthidaló hitelszerződést azzal a pénzintézettel köti az ügyfél, amelytől a lakáshitelt is felvette, így az adósnak két hitelszerződése lesz.
Minderre azonban csak akkor nyílik majd lehetőség, ha törvényt az Európai Bizottság jóváhagyja, az ezt követő 15. napon lép hatályba ugyanis a jogszabály. A törvény szerint azok az adósok kérhetik az áthidaló kölcsönt, aki álláskeresőnek minősülnek, és akik 20 millió forintnál nem nagyobb eredeti hitelösszeggel rendelkeznek, illetve a hitel fedezetéül lekötött lakáson kívül nincs másik lakásuk, és igazolják, hogy ebben a lakásban laknak családjukkal együtt.
Az adós által a törvényben előírt igazolások valódiságát a pénzintézeteknek nem kell megvizsgálniuk, de ha a tartozás esetleges behajtása során az APEH megállapítja, hogy hamisított iratokkal tévesztették meg a pénzintézetet, akkor az adósnak a kezesség beváltásakor kifizetett összeg 150 százalékát kell megfizetnie. Az áthidaló kölcsönt legfeljebb 10 év alatt kell visszafizetni azzal, hogy lejárta nem haladhatja meg a lakáscélú kölcsön lejártát. A pénzintézet forintban folyósítja az áthidaló kölcsönt, amelyet az adós csak lakáscélú kölcsöntartozásának törlesztésére használhat fel; az áthidaló kölcsön összege nem haladhatja meg a még fennálló lakáshitel-törlesztési kötelezettséget.
A hitelszerződéssel kapcsolatban a tőke és kamat összegén kívül más egyéb fizetési kötelezettséget nem írhat elő a bank. Ha valakinek devizahitele van, azt a folyósításkor érvényes devizaárfolyamon kell forintra átszámítani, a 20 millió forintos korlát miatt.
Állammal szembeni tartozás
A központi költségvetés által kifizetett összeg a tartozás eredeti kötelezettjének állammal szembeni tartozásává válik, és azt adók módjára kell behajtani. Az adók módjára behajtandó tartozás előírása, nyilvántartása és végrehajtása az állami adóhatóság feladata - rögzíti a jogszabály.
A törvény célja az előterjesztő szerint, hogy a gazdasági lehetőségekkel összhangban a gazdasági válság hatásait tompítsa, és a rászorult, lakáscélú kölcsönnel rendelkező természetes személyek terheit mérsékelje - rögzíti a jogszabály.
Gyurcsány Ferenc január 23-án jelentette be, hogy majdnem teljesen kész van a lakásgarancialap koncepciója. Hozzátette: a koncepció törekvése szerint az állam átmeneti időre beszállna az adós helyett a lakáshitel törlesztésébe, de nem úgy, hogy ezzel "ajándékpénzt" adna a hitelfelvevőnek. A kormányfő akkor azt mondta: az utóbbi időben nem egy esetben jelentős értékű lakások tulajdona került veszélybe a lakás értékénél lényegesen kisebb tartozás miatt. "Nemcsak a lakás veszhet el a család feje felől, hanem az értékénél lényegesen alacsonyabb áron cserél gazdát a lakás, ez senkinek sem jó" - emelte ki a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc januárban hangsúlyozta: nem szabad megengedni, hogy a felhalmozott személyes vagyonok a nem fizetett lakástörlesztések miatt semmivé váljanak.
Ma Magyarországon hozzávetőleg 850 ezer lakáscélú hitelszerződés van, ebből 315 ezer a deviza-, 535 ezer pedig a forintalapú. A hitelek összesen 3.249 milliárd forint tesznek ki, a lakáscélú hitelállomány fele a deviza- és fele a forintalapú. Most még nehéz megjósolni, hogy hányan veszik majd igénybe a konstrukciót.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.