2009. január. 30. 17:46 ingatlanmenedzser.hu Utolsó frissítés: 2009. január. 30. 21:12 Ingatlan

Rekord gyenge a forint. Mit tehetnek a devizahitelesek?

Váltsunk forintra?

Váltsunk forintra?

A piaci forinthitelek törlesztőrészletéhez képest a devizahiteleké még most is meglehetősen alacsony. Egy 10 millió forintos, 20 éves futamidejű lakáshitel esetén az euróval szemben kis híján 400 Ft-os árfolyamig kellene gyengülnie a hazai devizának, hogy megérje a hitelt eleve abban felvenni. Fenti példánál maradva, nem akciós kamatokkal számolva 93.000 Ft-ot fizet az ügyfél euróalapon jelenleg, miközben forint alapon mintegy 128 ezret kellene. Mostani gyenge szintjéről tehát még további 37,7 százalékkal kellene leértékelődnie az euróval szemben a forintnak ahhoz, hogy a 10 millió forintos euróalapú hitel törlesztőrészlete azonos legyen egy ugyanekkora forintalapú hitel törlesztőrészletével –derül ki a www.kiado.hu hitelbróker elemzéséből. 

Toljuk ki a futamidőt?

Több bank úgy próbálja enyhíteni a devizahitelesek terheit, hogy több év türelmi időt ad, melynek során a kezelési költséget és a kamatot kell fizetni, a tőketartozást nem. Vannak olyan pénzintézetek is, ahol a türelmi idő mellett a futamidő kitolását is felajánlják az ügyfélnek a törlesztőrészlet csökkentése érdekében. Várhatóan a megszokottnál jóval több lakáshitel fog „bedőlni” idén, vagyis a hitelfelvevő nem lesz képes törleszteni a részleteket, és a bank végül kénytelen elárverezni az elzálogosított ingatlant, hogy visszanyerje az elveszített hitelnek legalább egy részét. Vannak azonban olyan tényezők, amelyek mérsékelhetik az ingatlanpiac pangását. 

Újabb ingatlan bevonása fedezetként 

A forint gyengülésével a devizában felvett hitel egyre nagyobb összeget jelent forintban számolva, így előfordulhat, hogy a fedezetül szolgáló ingatlan már nem nyújt elég biztosítékot a banknak. Ilyenkor a bank pótfedezetet kérhet, vagyis egy másik jelzáloggal megterhelhető ingatlant. Másik megoldás a pótlólagos befizetés, ám szabadon mozgatható készpénzből most legtöbbeknek kevés van.

Adjuk el az ingatlant?

A gazdasági válság egyik érdekes fejleménye, hogy hazánkban is megjelentek olyan úgynevezett árverés-brókerek, akik felkeresik azokat a devizahiteleseket, akik várhatóan pár hónapon belül „bedőlnek”, és összehozzák őket olyan befektetőkkel, akik lakásvásárlásba fektetnék a pénzüket és gyorsan mobilizálható készpénzzel rendelkeznek. Az amúgy jutalékért dolgozó árverés-bróker segítségével az ügyfél a piaci értéknél alacsonyabb, de a banki árverésen elérhetőnél valószínű magasabb eladási árat tud realizálni. A készpénzes befektető haszna pedig, hogy a megvásárolt ingatlant hamar továbbadja ugyancsak a piaci ár alatt, de a vételárhoz képest mégis némi marzzsal, amiből a haszna keletkezik. 
Tudatos otthon
Hirdetés