Első magyar aktív készház: több energiát termel, mint fogyaszt
Klímaváltozás és a építészek felelősségeAz országos...
Klímaváltozás és a építészek felelőssége
Az országos főépítész arról is beszélt, hogy az építőipart fogva tartja a válság következtében csökkenő megrendelés, valamint a bankok visszaesett hitelezési hajlandósága. Ugyanakkor az építészek és az építőiparosok felelőssége, hogy a klíma háztartás javítása miatt csökkenjen az épületek energia fogyasztása. Európában az évente felhasznált energia 40 százaléka a lakásokban, komfortra fogy el - mondta Fegyverneky Sándor.
A bemutatón valóban az energiatakarékosság és az alternatív, megújuló energia hasznosítása áll a középpontban. A falazó anyag- és ablakgyártók a fokozott hőszigetelésű termékeiket propagálják, amelyek már passszív házak építésére is alkalmasak. Ezek a házat évente - fűtésre és hűtésre - nem fogyasztanak többet négyzetméterenként 15 kWh energiánál, ez másfél köbméter gáz energia tartalmának felel meg. Megtekinthető a passzív ház makettje is, a hozzá való gépi szellőztető berendezéssel együtt.
Az épületgépészeti gyártók és forgalmazók hőszivattyúkat mutatnak be a kiállításon. Ezek között vannak olyanok, amelyek a talaj hőjét, míg mások a levegőt hasznosítják. Meglepően sok cég állít ki fatüzelésű kazánt, úgy tűnik, hogy a faapríték tüzelés a legnépszerűbb. Ezek a kazánok három évente vágható energiaerdőből nyerik a fűtőanyagot, és teljesen automatizálhatók, így a gázfűtés komfortját adják.
Aktív készház: 270 ezer forint négyzetméterenként
Négyzetméterenként körülbelül 270 ezer forintba kerül az első magyar aktív készház, amely - éves szaldóban - több energiát termel, mint amennyit felhasznál - a házat az építője, a Grand-Ács Kft. mutatta be szerdán a kiállításon a sajtónak.
Molnár Szabolcs ügyvezető elmondta, hogy cégük egy négyzetméter hagyományos hőszigetelésű és gépészeti berendezéssel felszerelt készházat négyzetméterenként 130-160 ezer forintért szállít és szerel össze kulcsra készen. A Pilisszentivánon hamarosan elkészülő épület egy, az átlagosnál jobban hőszigetelt passzív ház. Ez azt jelenti, hogy az éves fűtési-hűtési energiaigénye nem több négyzetméterenként 15 kilowattóránál. Így a ház fajlagos ára 200 ezer forint. Ehhez járulnak azok a gépészeti berendezések, amelyek aktívvá teszik az épületet.
A rendszer része egy 40 négyzetméter felületű, áramtermelő napelem, a melegvizet előállító 6 négyzetméteres napkollektor, valamint a szellőztető-fűtő berendezés. Ennek lényege, hogy a friss a levegőt a kertben 2 méter mélyen lefektetett 100 méter hosszú csövön - talajkollektoron - át viszi be a házba, amely így mínusz 15 fokban is plusz 5 fokos. Ezt a kiszívott használt levegő - hőcserélőben - 15 fokosra melegíti elő, és a helyiségekben lévő befúvónyílásokba épített elektromos fűtőpatronok melegítik tovább, ha szükséges.
A napelemek - éves szaldóban - több áramot termelnek, mint amennyit a ház a fűtésre, hűtésre, világításra és a háztartási eszközök működtetésére elfogyaszt. A többletet a rendszer átadja az áramszolgáltatónak, illetve amikor szükséges, akkor a hálózatból vételez áramot. Molnár Szabolcs az MTI-nek elmondta, hogy a Grand-Ács Kft. esztergomi telephelyén májustól üzemel az új, nagyrészt automatizált készház gyár. Az üzemben évi 100-120 darab 120-150 négyzetméteres családi ház állítható elő.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.