2,5 milliárdból fejlesztenék a gyulai várfürdőt
Perjési Klára elmondta: a várfürdő fejlesztésével kapcsolatban korábban...
Perjési Klára elmondta: a várfürdő fejlesztésével kapcsolatban korábban kétféle koncepcióban gondolkodtak. Az egyik szerint több milliárd forintért a várfürdő területén kívül építettek volna egy új, úgynevezett termálparkot, míg egy kisebb projekt keretében megújult volna a várfürdő wellnesz részlege.
A termálpark megvalósításához azonban nem sikerült pályázati forrást szereznie a városnak, így magántőkéből próbálják megvalósítani. A várfürdő fejlesztésének egymilliárd fontos projektje sem aratott sikert a kiíró Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Tanácsnál (DARFT), ám az biztosnak látszik, hogy 500 millió forintos támogatásra számíthat Gyula városa.
Menet közben a DARFT újabb pályázatot is kiírt az egészségturisztikai fejlesztésekre, ezért a város vezetői úgy döntöttek, hogy a fürdő toldozása-foldozása helyett inkább egy jóval nagyobb projektre vállalkoznak. Ezért a város közel 20 millió forint értékben országos tervpályázatot ír ki a fürdő fejlesztésére, és ha ez sikerrel jár, akkor az idén szeptemberben döntenek arról, hogy belevágnak egy nagyobb volumenű, összességében 2,5 milliárd forintos programba.
Kovacsics Imre, a fürdő vezetője hozzátette: az új tervek szerint bővítenék a télen-nyáron nyitva tartó családi fürdőzés lehetőségét, és fejlesztenék a gyógyászati részleget. A város reményei szerint az új projekt hozzájut a DARFT 1,25 milliárd forintos támogatására, míg a fennmaradó részből 750 millió forintot egy korábban kibocsátott kötvényből finanszíroznának. A maradék összeget a Várfürdő Kft. részben saját forrásból, részben hitel felvételéből biztosítaná.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.