A drága energiaszolgáltatójához is hű a magyar
A BellResearch februárban végzett, a Figyelő Trend szerdán megjelenő...
A BellResearch februárban végzett, a Figyelő Trend szerdán megjelenő különszámában olvasható felmérésből kiderül: csak minden ötödik ember van tisztában a magyarországi lakossági földgáz- és árampiac liberalizálásával, ugyanakkor az áramszolgáltatást a megkérdezettek mintegy 30 százaléka, a földgázszolgáltatást pedig 60 százaléka tartja túlságosan drágának. A felmérést végzők hozzáteszik: a megkérdezettek több mint fele egyik közmű esetében sem tervez szolgáltatóváltást.
A magyar háztartások leginkább a távhőszolgáltatást drágállják, a megkérdezettek mintegy kétharmada gondolja aránytalanul drágának a szolgáltatást, míg mindössze 15 százalékuk tekinti reálisnak a díjszabást - olvasható a felmérésben.
A felmérést készítők aláhúzzák: a kiadásokkal járó takarékoskodási lépések közül egyelőre csak a "szerényebbeket" hajtották végre a válaszadók. A hagyományos izzók energiatakarékosra cserélése mellett a hőszigetelésen és a nyílászárócserén is sokan túl vannak már - fűzik hozzá.
Az elemzés készítői szerint "szomorúságra adhat okot", hogy a háztartások fele úgy gondolja: a jövőben nem engedheti meg magának az ilyen beruházásokat. A nyílászárócserékre való hajlandóság például várhatóan a felére, 18 százalékra esik vissza, míg az ingatlanok kiegészítő szigetelése 20 százalékról 15 százalékra csökken a következő 3 évben - mutat rá a felmérés.
Az összegzés szerint a válaszadók átlagosan 552 ezer forintot kívánnak energiatakarékosságra költeni a következő három évben, míg a megkérdezettek fele 185 ezer forintnál is kevesebbet szán hasonló kiadásokra.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.